:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  14°C bezchmurnie

26. Festiwal Kultury Ukraińskiej na Podlasiu

„Podlaska Jesień” – Festiwal Kultury Ukraińskiej organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia odbył się już po raz 26. Na scenie Bielskiego Domu Kultury wystąpiły zespoły z Podlasia, Brześcia oraz Ukrainy.

Festiwal poprzedzony był wieloma wydarzeniami. We wtorek w bibliotece odbyła się prezentacja książki Jerzego Plewy „Lady, Leniwo, Podrzeczany na bielskim hostincu”. Również w bibliotece miał miejsce wieczór z filmem ukraińskim. W piątek organizatorzy przygotowali przedstawienie teatralne dla dzieci pt. „Na życzenie szczupaka” w wykonaniu Zakarpackiego Akademicznego Obwodowego Teatru Lalek „Bawka” z Użorodu.

W sobotę 28 października w Bielskim Domu Kultury odbyła się wystawa oraz kiermasz rękodzieła ludowego. Wystąpiły również zespoły z Kijowa, Kropywnyćkyja, Bielska Podlaskiego, Lublina, Dubiażyna, Parcewa, Brześcia czy Białegostoku.

„Na tegorocznym festiwalu mamy szeroką reprezentację kultury ukraińskiej: poprzez podlaski oraz ukraiński folklor gości z ziemi brzeskiej na Białorusi, gdzie również mieszkają Ukraińcy, zespoły z centrum i wschodu Ukrainy, aż po Kubań, gdzie żyje ukraińska mniejszość” – mówi Andrzej Artemiuk, prezes Związku Ukraińców Podlasia.

„Należy podkreślić, iż w tym roku obchodzimy 25-lecie Związku Ukraińców Podlasia. Po latach zamrożenia komunistycznego ruch ukraiński w formie zorganizowanej został odtworzony w Bielsku Podlaskim” – mówi Robert Tyszkiewicz, poseł na Sejm RP.

„Kultura oraz język ukraiński stał się ważnym elementem tożsamości naszego regionu” – dodaje Tyszkiewicz – „Warto docenić mnogość inicjatyw wspólnoty ukrańskiej – wydarzenia kulturalne, edukacyjne, intelektualne, wydawnicze. W skali państwa stosunek do mniejszości narodowej jest testem demokracji. Warto wspierać w większym niż obecnie zakresie organizacje takie jak Związek Ukraińców Podlasia”.

26. Festiwal Kultury Ukraińskiej na Podlasiu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Koncerty, Bielsk Podlaski - więcej informacji