:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  24°C rozproszone chmury

Bielsk Podlaski zmienia nazwy ulic

Polityka, Bielsk Podlaski zmienia nazwy - zdjęcie, fotografia

Bielsk Podlaski przyjął zmiany w nazewnictwie ulic. Modyfikacje nastąpiły w związku z ustawą o dekomunizacji przestrzeni publicznej.

Zmiany oficjalnie przyjęto na ubiegłotygodniowym posiedzeniu bielskich radnych. Ich decyzją dotychczasowa ulica Gwardii Ludowej stanie się Zaciszną, Hanki Sawickiej – Błękitną, Jana Krasickiego – Ignacego Krasickiego, a Władysława Gomułki – rtm. Witolda Pileckiego. Ulica Wandy Wasilewskiej na konkretnych odcinkach zmieni się w Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima i Złotą, za którą wnioskowali mieszkający tam bielszczanie. W przypadku ulicy 30 lipca zmienione zostało jedynie uzasadnienie dla tej nazwy.

Niejasności wokół ul. 30 lipca

Ulica 30 lipca „odnowę” przeszła najmniej dotkliwie, ponieważ zmieniło się jedynie uzasadnienie nadania nazwy. Od teraz upamiętniać będzie zakończenie okupacji niemieckiej Bielska Podlaskiego. Treść, w oparciu o wolę większości zamieszkujących ten obszar bielszczan, zaproponował radny Tomasz Sulima. Mieszkańcy mieli dać mu do zrozumienia, że totalne wymazanie tej daty z przestrzeni publicznej spowoduje zanik wiedzy i świadomości o historii.

Uzasadnienie nie znalazło jednogłośnego poparcia. Wyraźną dezaprobatę wyraził Kazimierz Henryk Leszczyński, dla którego tak sformułowane wytłumaczenie nie oddaje w pełni zaistniałych wydarzeń tamtych czasów, mianowicie wprowadzenia kolejnej okupacji. Przyjmując zaś zaproponowaną treść miasto ociera się o propagandę PRL-u, gdzie datę 30 lipca 1944 roku traktowano jako niesienie i „przyniesienie” wyzwolenia przez Armię Czerwoną. Tomasz Sulima odpowiedział, że nie możemy mówić o podobnym kontekście, ponieważ wyjaśnienie nie niesie za sobą pozytywnego wydźwięku wobec władzy sowieckiej.

Do krytycznego głosu przyłączył się radny Andrzej Waszkiewicz. Jego zdaniem radni miejscy powinni skupić się wokół tego, aby nie zrobić z daty symbol zerwania sztandarów ze swastyką na rzecz wywieszenia tych z sierpem i młotem, pamiętając, że oba były niepożądane i rzucały cień zniewolenia.

Bez osobistości związanych z miastem

Radni pod uwagę wzięli nieco ponad dwadzieścia nazw wybranych w oparciu o przeprowadzane konsultacje oraz wnioski i zgłoszenia składane do Urzędu Miasta Bielsk Podlaski. Na liście propozycji znalazły się dwa nazwiska byłych burmistrzów – Eugeniusza Berezowca i Antoniego Wojtkowskiego (urząd co najmniej od 1922 do 1923 roku). Obie postacie rozpatrywano przy zmianie nazwy ulicy Władysława Gomułki. Ostatecznie żaden nie uzyskał wymaganej większości.

W arkuszu zawierającym propozycje znalazło się w sumie jedenaście pozycji odwołujących się do osób fizycznych: Eugeniusz Berezowiec, św. Cyryl i Metody, Zbigniew Herbert, Ryszard Kaczorowski, Maksymilian Maria Kolbe, Józef Oleksy, rtm. Witold Pilecki (w 2013 roku awansowany do stopnia pułkownika), Wisława Szymborska, Melchior Wańkowicz, Antoni Wojtkowski i ks. Franciszek Bolesław Zalewski.

Wśród wariantów nie odwołujących się do osób fizycznych znalazły się następujące pozycje: 15 lipca, 30 lipca (przy zmianie uzasadnienia), Błękitna, Franciszkańska, Niepodległości Polski, Podleśna, Przyjazna, Solidarności, Zaciszna i Złota.

Sprostowanie nazw

Ostatnia sesja rady miasta przyniosła przyjęcie uchwały w sprawie sprostowania nazw ulic w mieście. Zarządzenie wyeliminuje funkcjonujące błędy językowe.

Poprawnie zapisane zostaną: ulica Hugona Kołłątaja (wcześniej Hugo Kołłątaja), aleja Józefa Piłsudskiego (wcześniej Aleja Józefa Piłsudskiego) i ulica bł. ks. Antoniego Beszty-Borowskiego (wcześniej bł. ks. Antoniego Beszty Borowskiego).

Bielsk Podlaski zmienia nazwy ulic komentarze opinie

 • gość 2017-07-03 16:58:23

  Berezowca.......... dużo zrobił..........szkoda

 • gość 2017-07-03 21:01:56

  szkoda Berezowca? Zwykły polityk nic więcej

 • gość 2017-07-03 21:03:53

  Pilecki dla Polski zrobił więcej

 • gość 2017-07-03 22:03:33

  Berezowiec zasłużony? Inwestycje na poważnych kredytach każdy zrobi.

 • gość 2017-07-03 22:38:28

  ludzie troche szacunku dla sp. burmistrza

 • gość 2017-07-04 06:22:25

  No i spoko. Szkoda że nie przeszła Wojtkowskiego bo o istnieniu takiego pana nie wiedziałem. I pewnie nie tylko ja.

 • gość 2017-07-04 13:42:47

  ""ludzie troche szacunku dla sp. burmistrza" a czy go tu koś obraża? Był dobrym burmistrzem robił tyle co każdy burmistrz w innym mieście podobnym wielkością do bielska więc nie wiem o co tu chodzi że jest taki wspaniały? Normalny polityk...

 • gość 2017-07-28 08:24:04

  już takiego burmistrza w Bielsku Podlaskim nie będziecie mieli szkoda bo teraz nic się nie robi ani kredytów ani inwestycji tylko zatrudnienie wzrasta (biblioteka, dom kultury, urzad miasta,itp spłacanie długów wobec swoich i nic więcej zero

Dodajesz jako: Zaloguj się