:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C bezchmurnie

Budżet Bielska Podlaskiego na 2018 rok

Urzędy, Budżet Bielska Podlaskiego - zdjęcie, fotografia

Nieco ponad 35,5 mln zł zabezpieczono na przyszłoroczne inwestycje miejskie.

Projekt przyszłorocznego budżetu zaprezentowano na konferencji prasowej, podczas której burmistrz Jarosław Borowski oraz skarbnik Anna Szkoda omówili nadchodzące wydatki i dochody miasta. Opierając się na słowach burmistrza, mamy do czynienia z budżetem historycznym, ponieważ jeszcze nie było takiego przypadku, żeby na południe od rzeki Narew w granicach administracyjnych województwa podlaskiego budżet wynosił ponad 100 mln zł. Ta liczba wiąże się z zaawansowaniem prac i wydatkowaniem środków unijnych z perspektywy lat 2014-2020.

Świadome inwestycje i bezpieczny deficyt

Przyszłoroczne dochody Bielska Podlaskiego szacowane są na 109 579 996 zł, a wydatki – 121 031 903 zł. Deficyt wyniesie 11 451 907 zł.

Burmistrz Miasta podkreślił, że świadomie podjęto decyzję o nie wpisywaniu takich inwestycji, na które nie ma pokrycia finansowego. Nie ujęto więc tych inwestycji, jakie zostaną dopiero rozstrzygnięte na zasadzie konkursów.

„Deficyt jest bezpieczny. W zasadzie, jak przyglądaliśmy się budżetom innych samorządów, i mniejszych i większych, to nasz na poziomie 9% jest jednym z niższych. Natomiast jeszcze w trakcie roku na pewno pojawią się inne zadania inwestycyjne, ponieważ również ubiegamy się o środki unijne z różnych programów operacyjnych, więc wtedy będziemy to dodawali” – mówił burmistrz Jarosław Borowski.

„Świadomie podjęliśmy decyzję, że nie będziemy wpisywać takich inwestycji, na które nie ma pokrycia finansowego, chociażby nie była wpisana termomodernizacja w listopadzie ubiegłego roku, a w trakcie roku ją dodaliśmy, jak otrzymaliśmy wynik konkursu i dofinansowanie” – dodaje Burmistrz.

Zaplanowany deficyt częściowo zostanie pokryty z nowych kredytów albo pożyczek.

„Zaplanowany deficyt w kwocie 11 451 907 zł będzie pokryty częściowo z nowych kredytów bądź pożyczek, które zamierzamy zaciągnąć. Nie wykluczamy tutaj skorzystania z jeszcze innych form zamiast tradycyjnych kredytów i pożyczek. Być może wejdą inne formy kredytowania i uzyskania kapitału zewnętrznego zwrotnego. Na razie zakładamy, że będą to tradycyjne kredyty i pożyczki, i w trakcie roku będziemy podejmowali decyzje” – mówiła skarbnik Anna Szkoda.

Drogi i ulice

Zgodnie z planami pierwszeństwo inwestycyjne należy do ulic, na które w 2018 roku kończą się pozwolenia na budowę.

„Oczywiście można zrobić taki manewr, że się wbije szpadel i się pozwolenie na budowę o trzy lata przedłuża, ale to przecież nie o to chodzi, żeby w papierach przedłużyć termin ważności” – mówił Burmistrz Jarosław Borowski.

Budowa ul. Brzozowej w Bielsku Podlaskim pochłonie 1 020 000 zł, ul. Kruczej – 950 000 zł, Marii Skłodowskiej-Curie – 750 900 zł, ul. Myśliwskiej (realizowana w trzech etapach, obecnie prace obejmują etap drugi) – 680 000 zł, ul. Sosnowej (od posesji nr 32 do ul. Leśnej) – 615 000 zł.

Na ul. Kruczą została podpisana umowa z wykonawcą. Jak mówił Burmistrz, urząd chce, żeby od miesiąca marca do miesiąca października roboty zostały dokończone.

Na przyszły rok przeznaczono 1 100 000 zł na rozbudowę drogi nr 107325B: ul. Ogrodowej, od ul. Kazimierzowskiej do ul. Widowskiej. Ta inwestycja ma charakter etapowy i będzie realizowana przynajmniej w okresie dwóch lat. Budowa ciągu pieszego wzdłuż drogi dojazdowej pomiędzy ul. Maszynową a ul. Techniczną pochłonie 49 000 zł, a budowa chodnika na ul. Kościuszki – 6 000 zł.

Ponadto część środków miasto przeznaczy na opracowanie dokumentacji projektowej połączenia drogowego ul. Brańskiej z ul. 11 Listopada, ul. Wojska Polskiego z ul. Norwida oraz budowy ul. Wyszyńskiego na odcinku od ul. 11 Listopada do ul. Wojska Polskiego. Szacunkowo będą to kwoty odpowiednio 150 000 zł i 100 000 zł.

Budżet zakłada także udzielanie dotacji majątkowych na przebudowę skrzyżowania ul. Żwirki i Wigury z ul. Mickiewicza (600 000 zł), budowę chodnika na ul. Widowskiej na odcinku od ul. Dubicze do ul. Chmielnej (165 000 zł), budowę ścieżki rowerowej (odcinek od cmentarza w kierunku Kotłów – 100 000 zł) i ciągu pieszo-rowerowego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 689 (43 000 zł).

Inwestycje mniej i bardziej widoczne

Największym zadaniem będzie uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta, które jest trzyletnie, a całość inwestycji opiewa na 71 mln zł. Na ten cel w przyszłorocznym budżecie zapewniono 18 352 896 zł, w tym kwotę 8 947 828 zł z dotacji Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o. o. W całym projekcie znalazły się 34 ulice, natomiast na przyszły rok – dziesięć.

„W pierwszym rzucie planujemy zrobić dzielnicę za mechaniakami, czyli ul. Czwartaków, Kowalską, Broniewskiego, Okrężną, żeby wejść raz i później tam nie wracać, nie rozkopywać po raz kolejny” – mówił Burmistrz Jarosław Borowski.

„Też chcę przypomnieć, że po stronie urzędu miasta jest to zadanie dwuetapowe. Pierwszy etap to jest przetarg wybuduj w tych ulicach, w których już mam dokumentacje, a drugie zadanie to jest zaprojektuj i wybuduj, bo na część z tych 34 ulic dokumentacji jeszcze nie mamy, a będziemy też chcieli to zrobić” – zaznacza Burmistrz.

Szczegółowo spis inwestycji, jak i cały projekt przyszłorocznego budżetu można przejrzeć poprzez Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Bielsk Podlaski (zakładka „Zarządzenia Burmistrza Miasta”).

W najbliższą środę, 29 listopada, w Bielskim Domu Kultury odbędą się konsultacje z mieszkańcami. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17:00.

Budżet Bielska Podlaskiego na 2018 rok komentarze opinie

 • gość 2017-11-30 16:55:14

  Brzozowa - mieszka Pani skarbnik

 • gość 2017-12-01 07:54:53

  a kto mieszka na Kruczej, Skłodowskiej, Myśliwskiej, Sosnowej, Ogrodowej, na tych ulicach za mechaniakami?

 • gość 2017-12-01 16:26:44

  "Brzozowa - mieszka Pani skarbnik" także wiemy dla czego ta ulica będzie remontowana! Gratulacje!

 • Gość - niezalogowany 2017-12-01 17:09:59

  Tam gdzie mieszkają "głowy" urzędu miasta tam robią. A ulica warzywna-pogodna już 3 rok pływa i jamy ze szkoda samochodem jechać ze względu na zawieszenie, a pieszo to w filcach można przejść. Było już zgłaszane 3 lata z rzędu i nic do tej pory nie robią nawet nie wyrównanja drogi i gdzieś mają zwykłych mieszkańców. Może mieszkańcy tych ulic zapomną też płacić podatki zobaczymy jak szybko będzie podjęta reakcja ze strony Burmistrza

 • gość 2017-12-01 23:42:38

  Burmistrz dobrze ogarnia propagandę jak widać, w budżet wliczył kasę z 500+ którą dostaje z głównego budżetu i rozdysponuje przez MOPS dla mieszkańców. Ale super mamy największy budżet trzeba się cieszyć tylko to nie jest zasługa borowskiego a PiSu i ich polityki pro rodzinnej!

 • gość 2017-12-04 10:21:07

  Kiedy wybudowano pierwszy dom na Brzozowej, a kiedy wybudowano pierwszy dom na Warzywnej?? Mieszkańcy Warzywnej dobrze wiedza jak postępują prace projektowe związane z tą ulicą, to nie prawda ze nic się nie dzieje.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Urzędy, Bielsk Podlaski - więcej informacji