:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C całkowite zachmurzenie

Darmowa komunikacja miejska możliwa od nowego roku

Autobus MPK Bielsk Podlaski

Być może od nowego roku mieszkańcy Bielska Podlaskiego będą mogli za darmo korzystać z przejazdów komunikacją miejską. Na chwilę obecną burmistrz na pomysł patrzy w przychylny sposób, ale liczy się z tym, że temat wymaga głębszej analizy na innych płaszczyznach.

Pomysł darmowych przejazdów nie jest niczym nowym, ani tym bardziej rewolucyjnym. Temat przewija się od kilku lat, przy czym coraz częściej towarzyszy mu aspekt usprawnień i reform w trasach przejazdów, które – jak szczególnie silnie akcentuje radny miejski Witold Sysuła – nie dostosowały się do zmian urbanizacyjnych, m.in. w rozmieszczeniu punktów handlowych na terenie Bielska Podlaskiego. I – jak mówi radny Sysuła – tak to wszystko trwa od blisko trzydziestu lat.

„Powinniśmy zastanowić się nad tym, jak ona będzie funkcjonowała, bo to, o czym mówiłem kilka lat temu, że trzeba wprowadzić darmową komunikację miejską, było wtedy tematem wyśmiewanym, dyskredytowanym, a w tej chwili jest promowane. Co z tego, że komunikacja będzie darmowa? Ona powinna organizacyjnie się zmienić. Przynajmniej moim zdaniem. Powinniśmy odpowiedzieć na pytanie: czy w naszym mieście autobusy kursują zgodnie z potrzebami mieszkańców? Czy tak jest? Wiem, że rządzący odpowiedzą: „Tak jest”, ale czy mieszkańcy na to pytanie odpowiedzą twierdząco? Czy trasy są dobrze zaplanowane? Zastanówmy się, czy częstotliwość kursów jest wystarczająca” – mówił na posiedzeniu radnych miejskich Witold Sysuła.

Nie prześlizgnąć się po temacie

Jak mówią radni Witold Sysuła i Mirosław Gołębiowski samo wprowadzenie nieodpłatnej usługi nic nie zmieni, jeżeli szczegółowo przeanalizowane nie zostaną potrzebny mieszkańców miasta, ale także i obszarów przypisanych do gminy wiejskiej. Potencjalne korzyści miałyby dotyczyć aspektów zarówno społecznych, jak i ekologicznych. A na to jest pół roku, ponieważ darmowa komunikacja miejska miałaby funkcjonować od nowego roku.

„Sądzę, że od 1 stycznia przyszłego roku, mając ponad pół roku czasu, sprawa powinna być przeanalizowana i powinna być przyjęta do realizacji” – mówił Mirosław Gołębiowski.

Za wprowadzeniem darmowych przejazdów autobusami przemawiają niejako same liczby, ponieważ w obecnym systemie i tak zdecydowana część kosztów pokrywana jest z budżetu miejskiego.

„Przychody z tytułu sprzedaży biletów, najmu i reklam pokrywają jedynie niewiele ponad piętnaście procent kosztów działalności” – mówił Witold Sysuła.

„Być może będzie”

Burmistrz Bielska Podlaskiego zdaje się rozumieć, że czas wprowadzić zmiany i przychylnym okiem spogląda na temat. Zwraca jednak uwagę, że część proponowanych zmian wymaga nie tylko zainteresowania gminy, ale przede wszystkim należy patrzeć na infrastrukturę, ponieważ bezpieczeństwo zawsze jest priorytetem. Mimo zakupu mniejszych, zwrotniejszych albo w ogólnym rozumieniu nowocześniejszych autobusów, w przypadku kursów na skrajne w podziale administracyjnym tereny trzeba budować pętle, aby pojazdy mogły sprawnie zmieniać kierunek przejazdu.

„Nie chciałbym, żebyśmy spłycali to tylko do tego – o czym pan radny Witold Sysuła mówił – do samego obniżenia kosztów, bo to faktycznie prawdopodobnie niewiele skutku przyniesie. Ale przez tę kadencję, poprzednie kadencje zgłaszanych było wiele różnych pomysłów na usprawnienie tej komunikacji. I tutaj też to jest rozważane, bo proszę Państwa, powiedzieć: fajnie byłoby, żeby jedna z linii jeździła do Augustowa, bo tam jest na ul. 11 Listopada sporo mieszkańców, przystanek i tyle. Ale to musi być tym zainteresowana gmina. Musimy podpisać umowę z panią wójt, że ona będzie pokrywać koszt przejazdu od granic miasta do Augustowa. Ale problem jest tego typu – nie ma pętli. Nie ma, gdzie zawrócić w bezpieczny sposób. My, przedsiębiorstwo komunalne, kupujemy nowe autobusy. One są mniejsze, bardziej zwrotne, ale mimo wszystko pewnych rzeczy przeskoczyć się nie da. Nie dawno jak z dwa miesiące temu pojawił się pomysł, żeby kursy linii nr 1 zabrać z ul. Słowackiego, przesunąć na ul. Orzeszkowej. To też trzeba sprawdzić, czy ten promień skrętu jest odpowiedni, czy nie trzeba tam wprowadzić dodatkowych usprawnień” – mówił burmistrz Jarosław Borowski.

bielsk podlaski mpk darmowa komunikacja miejska - komentarze opinie

 • gość 2018-06-08 13:14:36

  Jeżeli nie dostosujemy kursów do faktycznych potrzeb to darmowy przejazd nic da poza zagrywką propagandową. Gołębiowski mówi że mamy pół roku... wykażcie się samorządowcy!

 • gość 2018-06-08 15:42:11

  Potrzeby to wydłużenie czasu postojów przy cmentarzach, dłuższe i częstsze kursy. I wywalcie ten zdezelowany dziurawy jak ser szwajcarski mpk. Przecież on stwarza niebezpieczeństwo na drodze a już nie wspomnę o komforcie klientów.

 • gość 2018-06-09 08:50:03

  czas na kampanię... przypomnieli sobie o nas? mam ich w dooopie! to miasta zdycha przez nich!!!!

 • gość 2018-06-09 17:42:07

  too little, too late

 • gość 2018-06-18 13:08:10

  Jak połowa mieszkańców Bielska Podlaskiego będzie głosować tylko dlatego że to "swajak" albo "eta nasz" to nadal będziemy mieli to co mamy ! Stefaniuków, Borowskich itp. Ludzi niekompetentnych bez wizji miasta ! Ludzi którzy tylko myślą jak załatwić jak najwięcej sobie, rodzinie, znajomym !

 • gość 2018-06-18 13:09:16

  Jak połowa mieszkańców Bielska Podlaskiego będzie głosować tylko dlatego że to "swajak" albo "eta nasz" to nadal będziemy mieli to co mamy ! Stefaniuków, Borowskich itp. Ludzi niekompetentnych bez wizji miasta ! Ludzi którzy tylko myślą jak załatwić jak najwięcej sobie, rodzinie, znajomym !

Dodajesz jako: Zaloguj się

Inwestycje, Bielsk Podlaski - więcej informacji