:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C rozproszone chmury

Eliminacje powiatowe „Rockowania 2018”

Dwa zespoły – Scarmclaws i SlowHand – wystąpiły przed bielską publicznością w ramach eliminacji powiatowych Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Rockowych „Rockowania 2018”. Wielkimi nieobecnymi byli członkowie Starych Glanów, którzy odwołali swój występ.

Zdobywający coraz większe znaczenie przegląd w domyśle stawia na młodych i niezależnych muzyków, którzy wierzą, że mogą zaoferować powiew świeżości i – jako twórcy – zaistnieć na scenie, aby później dyktować warunki jej istnienia. Eliminacje powiatowe miały niejako odpowiedzieć odbiorcom, czy w Bielsku Podlaskim muzyczny gatunek „rock” ma się dobrze. Tegoroczne „Rockowania” na pewno przebiegły – w związku z liczbą zgłoszonych zespołów – pod płaszczem jakości, a nie ilości.

„Rockowania są okazją do tego, żeby takie zespoły mogły zaistnieć nie tylko lokalnie. Przeglądy odbywają się lokalnie, ale później wiadomo – są półfinały i finały. Żeby to, co można lokalnie zaprezentować mogło też wypłynąć gdzieś dalej, tak mówiąc – na szersze wody. Taki handicap do tego, żeby pokazać się szerszej publiczności. Na zwycięski zespół czeka występ w Radiu Białystok, więc jest to taka duża nagroda. Zagrać w takim radiu wojewódzkim to już jest okazja, żeby się pokazać tysiącom, a może dziesiątkom tysięcy słuchaczy. To już jest duża publiczność” – mówił Adam Jasiński z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Pierwsi na scenę wyszli muzycy z Scarmclaws. Wszyscy ci, którzy dotychczas nie mieli do czynienia z grupą, mogli mówić o ogromnym, w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu, zaskoczeniu. Pięciu młodzieńców, niewątpliwie muzycznie głodnych, a przy tym gniewnych, w niespełna półgodzinnym wystąpieniu wykrzyczało manifest buntu. Być może bardziej pasowałoby stwierdzić, że przedstawili frustrację młodego pokolenia wynikającą ze zderzania się z rzeczywistością, na jaką można być obojętnym, ale nie w tym przypadku. Stan ten dla członków zespołów jest polem do dyskusji i konfrontacji z własnym „ja”. Surowe, nieskrępowane, mocne brzmienie było idealnym wstępem do dalszego słuchania, ale nieubłagany koniec występu wymusił poczucie niedosytu. I to w sposób bardzo oczywisty, ponieważ chciało się usłyszeć więcej.

Drugimi i niestety ostatnimi, którymi przyszło wywiązać się ze scenicznych zobowiązań, byli ci występujący pod nazwą SlowHand. Zespół bielskiej publiczności szerzej przedstawił się na 39. Dniach Bielska Podlaskiego. Grupa objawiła się wówczas jako dojrzała muzycznie. Intensywne, ale dość melodyjne przy tym brzmienie nie stroniło od wolniejszych momentów i nieco bardziej wysublimowanego brzmienia. I tak też było na „Rockowaniach”.

Ostatecznie na kolejny szczebel przeglądu dostał się zespół SlowHand.

„Muszę powiedzieć, że ci ludzie zaskoczyli nas dużą energią i zaangażowaniem. Wokalista (Piotr „Kot” Świetliński z Scarmclaws – przyp. red.) świetnie sobie radził. Poprowadził tutaj koncert i to zrobiło na nas największe wrażenie. Ale musieliśmy tutaj docenić kunszt drugiego zespołu – Slowhand. Dużo można by było mówić o ich warsztacie. Świetnie nas zaskoczyli. Liczymy na to, że godnie zaprezentują Bielsk Podlaski na eliminacjach półfinałowych, no i kto wie, może i już na finałowych koncertach w Białymstoku?” – mówił Adam Jasiński z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Animacji w Białymstoku.

„Zupełnie inna muzyka, więc trudno było zestawić te dwa zespoły, bo gdyby stylistycznie było coś podobnego, to byłoby to łatwiejsze. Każdy z nas miał różne zdanie i przekonywaliśmy się raz w jedną, raz w drugą stronę, a ostatecznie wybraliśmy SlowHand. Chcieliśmy docenić warsztat. Młodzi chłopcy z Scarmclaws urzekli nas energią i to, że świetnie na scenie radził sobie wokalista. Ale widać, że to są jeszcze ich początki i miejmy nadzieję, że nie poprzestaną na tym i będzie to początek dobrej drogi dla zespołu” – mówił Adam Jasiński.

Koncerty półfinałowe tegorocznych „Rockowań” odbędą się we wrześniu 2018 roku. Koncert finałowy zorganizowany będzie w Białymstoku, w Spodkach Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury (ul. Św. Rocha 14) dnia 20 października bieżącego roku. Szczegółowe informacje dostępne są za pośrednictwem strony WOAK Białystok.

 

bielsk podlaski, rockowania, woak białystok 2018 - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Koncerty, Bielsk Podlaski - więcej informacji