:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C bezchmurnie

Jubileuszowy rok Atelier

Pięć lat minęło odkąd w Bielsku Podlaskim rozpoczęła działalność Pracownia Plastyczna „Atelier”. Wieloletni instruktor ds. plastyki, a obecnie kierownik ds. edukacji artystycznej Bielskiego Domu Kultury, założycielka i kierownik tej kancelarii kreatywności Maria Babulewicz jubileusz wykorzystała, aby pokazać, jak istotnym elementem dla kultury miasta staje się malarstwo.

„Pracownia jest miejscem spotkań ludzi pełnych artystycznej pasji. W skład grupy wchodzą osoby różnych profesji, jednakże z pasją tworzenia i zamiłowania do sztuki. Zmagania z materią plastyczną stały się sposobem na ciekawe spędzanie wolnego czasu. Celem głównym jest wspólne malowanie, poznawanie nowych technik plastycznych, doskonalenie warsztatu pracy, wyjazdy do galerii, udział w konkursach i plenerach malarskich, przygotowywanie wystaw indywidualnych i zbiorowych” – te kilka zdań nakreśla, co charakteryzuje pracownię, a przede wszystkim w jaki sposób traktują ją ci, którzy wprawiają w ruch tę funkcjonującą w głównej mierze przy Bielskim Domu Kultury maszynę.

Na jubileuszowej wystawie zobaczyliśmy najlepszą sztukę oferowaną przez grono osób z różnym doświadczeniem, ponieważ „Atelier” jest otwarty na artystów, którzy stawiają swoje pierwsze kroki, a także tych już pewnie kroczących przez twórczy świat. Niezaprzeczalnym jest, że mieliśmy do czynienia z pasjonatami, dla których – jak to ujęła Maria Babulewicz – malarstwo niejako staje się ucieczką od rzeczywistości w świat niczym nieskrępowanych marzeń.

„Dane jest mi pracować z cudowną grupą ludzi twórczych, ależ też znakomicie zorganizowanych, dzielących obowiązki domowe z pracą i tą przyjemnością bycia i realizowania swoich pasji” – mówi Maria Babulewicz – „Pragnęliśmy pokazać naszym gościom, że nasz trud, naszą pracę oddaliśmy na tych płótnach. Chcieliśmy też poinformować, co przez te pięć lat zrobiliśmy, jakie zrealizowaliśmy plany i zamierzenia” – dodaje Babulewicz.

Dla odbiorcy wyeksponowano tematyczne pejzaże, portrety czy martwe natury autorstwa całego, ośmioosobowego zespołu kryjącego się pod tym francuskim słowem. Obok siebie zawisły prace podpisane następującymi imionami i nazwiskami: Maria Babulewicz, Teresa Gałuszewska, Irena Karczewska, Tomasz Korzeniecki, Marcin Kryszpiniuk, Joanna Przybysz, Anna Trzeciak i Karolina Wardecka. Część z ich malarskich propozycji zaprezentowano publicznie po raz pierwszy. Inne z kolei ujrzały światło dzienne w ramach prywatnych wystaw.

„Mamy, czym się pochwalić. Jestem naprawdę zadowolona, ponieważ w przeciągu tak krótkiego czasu już jesteśmy organizatorami i uczestnikami międzynarodowych plenerów z udziałem gości z Białorusi. Marzą nam się jeszcze kolejne plenery z udziałem artystów z innych państw” – mówi Maria Babulewicz – „Cieszymy się ogromne, że mamy w swoim dorobku artystycznym wydawnictwo. Ogromnie się cieszę, że te prace, które tworzymy na warsztatach nie są przetrzymywane w jednym miejscu, tylko ujrzały światło dzienne. Artyści pokazują je na indywidualnych wystawach, uczestniczą w konkursach, przeglądach i odnoszą sukcesy” – dodaje Babulewicz – „Myślę, że w przyszłym roku będziemy się przygotowywać do przeglądu twórczości plastycznej organizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury i być może, podobnie jak Marcinowi Kryszpiniukowi, uda nam się też przynajmniej dostać wyróżnienie. To bardzo ważne, kiedy artysta pokazuje swoje prace nie tylko swojej rodzinie czy swoim najbliższym, tylko szerszemu gronu. To z pewnością motywuje do dalszej pracy. Cieszę się z każdego ich osiągnięcia” – podsumowuje Maria Babulewicz.

Słowem podsumowania: wystawa, cały jubileusz był tak różnorodny, jak różnorodna jest Pracownia Plastyczna „Atelier”. Mając na uwadze, że to stale rozwijający się, otwarty na świat sztuki kolektyw, możemy spodziewać się, albo przynajmniej liczyć na zapowiedzi kolejnych wystaw.

Jubileuszowy rok Atelier komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Wystawy , Bielsk Podlaski - więcej informacji