:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C pochmurno z przejaśnieniami

Odnaleziono kolejne szczątki w siedzibie dawnego UB

Historia, Odnaleziono kolejne szczątki siedzibie dawnego - zdjęcie, fotografia

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku w ramach procesu dotyczącego zbrodni komunistycznych przeciwko ludzkości prowadzi prace archeologiczne w dawnej siedzibie PUBP w Bielsku Podlaskim.

22 i 24 kwietnia podczas archeologicznych prac sondażowych w rejonie fontanny (miejsce dawnej studni) odkryto kości żuchwy, zębów, kręgu lędźwiowego i kości stopy. Podejrzewano, że szczątki mogą znajdować się w tym właśnie miejscu. Dawniej funkcjonariusze UB wrzucali prawdopodobnie zwłoki do starej klasztornej studni. 

Obecnie IPN na terenie dawnego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego zaplanował badania w terminie od 18 kwietnia do 7 maja 2017 roku. Czynności mają doprowadzić do sprawdzenia pozostałych części dziedzińca głównego i wewnętrznego budynków klasztornych.

UB w Bielsku Podlaskim uchodził za jeden z najokrutniejszych w regionie. Więźniowie byli wielokrotnie bici, a drzwiami miażdżono ich palce. W bielskim UB katowano również ludzi poprzez wpychanie ich do ciasnego chlebowego pieca, w którym pozostawali oni w bezruchu przez wiele godzin.

Pierwsze prace sondażowe przeprowadzono we wrześniu 2016 roku. Wówczas na głównym dziedzińcu posesji odnaleziono szkielet, w innej zaś części placu ludzkie kości co najmniej pięciu osób. Podczas ubiegłorocznych prac odkryto również nabój do karabinu Mosin oraz skrzynkę amunicyjną.

Prace archeologiczne prowadzone są w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku i dotyczą one zbrodni komunistycznych oraz przeciwko ludzkości, dokonywanych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku Podlaskim w latach 1944-1954.

Odnaleziono kolejne szczątki w siedzibie dawnego UB komentarze opinie

 • Borowski - niezalogowany 2017-04-25 09:44:42

  70% obsady Bielskiego UB stanowili okoliczni białorusini, to są fakty i trzeba o tym mówić !

 • gość 2017-04-25 14:26:30

  Panie Borowski (jeśli to Pana prawdziwe nazwisko) łatwo jest rzucać oskarżenia. Skoro powiedział Pan A proszę powiedzieć również B i podać źródło tych ciekawych informacji, bo do tej pory nie spotkałem się z nimi.

 • Gość - niezalogowany 2017-04-25 18:46:10

  Dobrze że jest IPN, ta robota była potrzebna

 • gość 2017-04-26 16:21:07

  Komunizm to taka sama zbrodnicza ideologia jak nazizm. Tragedia, że tych bydlaków, zbrodniarzy i sługusów Moskwy nikt nie skazał m.in. tak pokazowo jak nazistów w Norymberdze. Hańbą jest, że ci "ludzie" dożyli spokojnych emerytur i śmierci. Smażcie się w piekle czerwoni barbarzyńcy.

 • gość 2017-04-26 20:17:01

  UB w Bielsku Podlaskim uchodził za jeden z najokrutniejszych w regionie. Więźniowie byli wielokrotnie bici, a drzwiami miażdżono ich palce. W bielskim UB katowano również ludzi poprzez wpychanie ich do ciasnego chlebowego pieca, w którym pozostawali oni w bezruchu przez wiele godzin. - dlatego cieszmy się z tego w jakich czasach my żyjemy.

 • gość 2017-04-28 23:35:05

  panie niezadowolony,nie chcesz znac prawdy i nie wiesz gdzie jej szukac !

 • gość 2017-04-29 01:35:17

  Była studnia pod skladem opalu,tak slyszalem,przed wiazyczka .

 • gość 2017-04-29 01:41:19

  komuchy,won z miasta !

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iBielsk.pl

Historia, Bielsk Podlaski - więcej informacji