:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C pochmurno z przejaśnieniami

Pomnik upamiętniający Wielki Sejm Bielski

Historia, Pomnik upamiętniający Wielki Bielski - zdjęcie, fotografia

Park im. Królowej Heleny w Bielsku Podlaskim ozdobi pomnik upamiętniający Wielki Sejm Bielski z 1564 roku. Miastu rzeźbę podarowało Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Jej ustawienie ma nastąpić jeszcze w maju bieżącego roku.

Sejm, który odbył się w Bielsku w czerwcu-lipcu 1564 roku, stanowi ważne wydarzenie w dziejach miasta, a także jedno z donioślejszych w historii Podlasia. Był to wielki zjazd elity rządzącej i administracyjnej państwa – w sumie do Bielska przybyło wówczas kilka tysięcy osób.

Na sejmie decydowano o ważnych sprawach dla Wielkiego Księstwa Litewskiego. Te dotyczyły reformy administracyjnej i sądowniczej – podpisano Bielski Przywilej oraz przyjęto tekst II Statutu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Ponadto w mieście poruszano zagadnienia dotyczące unii Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Rzeźbę, podarowaną miastu przez Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, stworzył Anatol Turkow. Na płaskorzeźbie znajduje się król Zygmunt II August wraz z delegatami Sejmu Bielskiego z 1564 roku, w tym: biskup wileński Walerian Protasiewicz, książe Mikołaj Radziwiłł Czarny, książe Mikołaj Radziwiłł Rudy, książe Jerzy Olelkowicz Słucki, hetman Grzegorz Chodkiewicz, starosta bielski Jerzy Chodkiewicz, wojewoda podlaski Bazyli Tyszkiewicz, książe Konstanty Ostrogski, wojewoda nowogródzki Paweł Sapieha, kanclerz Eustachy Wołłowicz, książe Aleksander Czartoryski, książe Andrzej Wiszniowiecki i książe Bogusz Korecki.

(na zdjęciu: fragment rzeźby – książe Konstanty Ostrogski, wojewoda podlaski Bazyli Tyszkiewicz i biskup wileński Walerian Protasiewicz)

Jak podaje fundator, wszystkie postacie ukazane są zgodnie ze stylistką epoki. Jako wzór rzeźbiarzowi służyły zachowane portrety historyczne.

Na wykonanej w drewnie dębowym rzeźbie ukazana jest artystyczna panorama starego miasta Bielska z napisem „Wielki Walny Sejm Bielski” i jego herb (historyczny wizerunek z dawnej pieczęci). Pod herbem widnieje napis „Przywilej Bielski” w dwóch językach – polskim i starobiałoruskim. Na drugiej stronie nad wyobrażeniem króla Zygmunta II Augusta znajduje się herb Wielkiego Księstwa Litewskiego – Pogoń, a pod nim napis „II Statut Wielkiego Księstwa Litewskiego”.

(na zdjęciu: Prezes Stowarzyszenia Doroteusz Fionik wraz z córką obok rzeźby)

Starania o ustawienie rzeźby Stowarzyszenie rozpoczęło dwa lata temu. Wówczas stanąć miała w obrębie Parku im. Aleksandra Jagiellończyka, w pobliżu Góry Zamkowej. Rada Miasta Bielsk Podlaski w tamtym okresie również wyraziła swoje poparcie, ale postawione przez Podlaskiego Konserwatora Zabytków warunki w praktyce uniemożliwiły realizację zamierzenia w proponowanej pierwotnie lokalizacji.

Za dzisiejszym miejscem postawienia rzeźby, czyli Parkiem im. Królowej Heleny, przemawia przede wszystkim kontekst historyczny. Związany z obradami Sejmu teren obejmował całe Stare Miasto. Ponadto umieszczenie rzeźby w pobliżu szkół ma sprzyjać regionalnej edukacji historycznej, w głównej mierze dzieci i młodzieży.

Pomnik upamiętniający Wielki Sejm Bielski komentarze opinie

  • mieszakniec - niezalogowany 2017-05-02 19:18:24

    Zakradł się chyba błąd. Nie było języka starobiałoruskiego lecz staroruski

  • gość 2017-05-03 08:47:53

    Ile w domyśle ma stać?

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iBielsk.pl

Historia, Bielsk Podlaski - więcej informacji