:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C rozproszone chmury

Praca Organiczna 2.0. Wojewódzki etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy i Umiejętności

Inez Dmitruk i Mateusz Januszewski z II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim zakwalifikowali się do ostatniego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy i Umiejętności „Praca Organiczna 2.0”.

Odbywający się pod patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkodnictwa Wyższego dr Jarosława Gowina konkurs za swój podstawowy cel obiera przeprowadzanie akcji zwiększającej świadomość młodzieży w zakresie idei pracy organicznej i popularyzowania postaw prospołecznych.

Etap wojewódzki Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy i Umiejętności „Praca Organiczna 2.0” odbył się w Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim.

„Inicjatywa, bez wątpienia, jest bardzo dobra, ponieważ współczesne społeczeństwo jest takim, w którym ludzie często tak żyją, jakby to życie miało trwać wiecznie. Natomiast, no niestety, tak jest, że ten nasz czas tutaj jest ograniczony i z tego powodu trzeba go dobrze wykorzystać. Natomiast, żeby on był dobrze wykorzystany to trzeba zadbać właśnie o wszystkich członków naszego społeczeństwa, żeby mogli oni mieć dobre, godziwe warunki do tego, żeby żyć, pracować, żeby ta praca, którą wykonują, była sensownie wynagradzana. Wszyscy musimy się troszczyć o to, żeby warunki do życia były dobre i żeby wszyscy mogli skorzystać z rozwoju gospodarczego, który systematycznie się dokonuje, ponieważ możliwości współczesnej gospodarki są bardzo duże i gdyby były tylko chęci ze strony i społeczeństwa, i ludzi, którzy nim rządzą, to łatwo można byłoby zapewnić, jak mi się wydaje, większość potrzeb. Jeżeli słyszymy, że gdzieś w Afryce, czy krajach trzeciego świata ludzie mają problemy z zapewnieniem podstawowych fizjologicznych potrzeb, np. żywności, to wtedy jak gdyby powstaje takie pytanie – czy faktycznie ta współczesna gospodarka nie jest w stanie wyprodukować tyle tych dóbr, żeby wystarczyło wszystkim, czy są jakieś inne przyczyny? Należy społeczeństwo uczyć, że trzeba dbać o siebie nawzajem, wspierać się nawzajem, żeby faktycznie, a nie tylko teoretycznie być takim jednym, globalnym społeczeństwem. Ponieważ jest tak, że często się mówi, a już mniej się robi” – mówił dyrektor popularnie zwanych „Rolników” mgr Bolesław Hryniewicki, uzasadniając słuszność tego konkursu i wyrażając przy tym nadzieję, że faktycznie będą się dokonywały realne zmiany w społeczeństwie i myśleniu, szczególnie młodych ludzi.

Z przygotowanym przez organizatorów testem mierzyło się siedem dwuosobowych zespołów. Zakres wiedzy i umiejętności obejmował pojęcia: praca organiczna i praca u podstaw. Koordynatorką etapu wojewódzkiego była radna miejska Iwona Kołos.

„Bardzo się cieszę, że jest taka młodzież – chętna, aktywna – która chce brać jeszcze udział w konkursach. Która jest ambitna, chce się uczyć, poznawać fajne rzeczy. I są świetni profesorowie, którzy potrafią zmotywować młodzież do takiej aktywności, ponieważ konkurs Fundacji Zakłady Kórnickie „Praca Organiczna” to konkurs niszowy. Skoro we wszystkich naszych bielskich szkołach, ale i powiatowych, znaleźli się nauczyciele i profesorowie, którzy zachęcili młodzież do udziału to jest ogromny sukces naszego konkursu. Cieszę się tym bardziej, że finał wojewódzki odbył się właśnie w Bielsku Podlaskim w Zespole Szkół nr 4 mi. Ziemi Podlaskiej przy ul. Hołowieskiej, która w sumie taki klimat pracy organicznej jak najbardziej, mi się wydaje, że oddaje” – mówiła Iwona Kołos.

Do etapu finałowego zakwalifikowali się Inez Dmitruk i Mateusz Januszewski z II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. Na szczeblu wojewódzkim drugi i trzeci wynik osiągnęli odpowiednio zespoły w składzie Marlena Maria Kalina i Marcel Żukowski (I Liceum Ogólnokształcące im Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim) oraz Anna Nikitiuk i Szymon Denisiuk (II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza).

Finał Konkursu odbędzie się w Poznaniu i będzie składał się z testu wiedzy oraz prezentacji zrealizowanego projektu. Nagrodą główną jest tygodniowy pobyt zwycięzcy i jego opiekuna w Paryżu. Osoby, które zdobędą pierwsze, drugie i trzecie miejsce otrzymają stypendium w wysokości 500 złotych miesięcznie, wypłacane po rozpoczęciu studiów.

 

Praca Organiczna 2.0. Wojewódzki etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy i Umiejętności komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Edukacja , Bielsk Podlaski - więcej informacji