:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  25°C rozproszone chmury

Projekty Budżetu Obywatelskiego na rok 2018

Budowa fontanny miejskiej, placu zabaw wraz z siłownią i boiskiem czy organizacja koncertu Arki Noego – m.in. na te projekty będzie można oddać głos w ramach realizacji czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego Bielska Podlaskiego. Bielszczanie zadecydują, w jaki sposób wydać 400 tys. zł z kasy miejskiej.

W tym roku o poparcie mieszkańców ubiega się w sumie piętnaście inicjatyw – pięć o charakterze majątkowym i dziesięć o charakterze bieżącym. Każda z nich została zweryfikowana i pozytywnie zaopiniowana przez specjalny zespół.

Duże przedsięwzięcia za duże pieniądze

Spośród wszystkich projektów o charakterze majątkowym szczególną uwagę przykuwają te mogące realnie odmienić wizerunek konkretnego otoczenia, jednocześnie będąc tymi wymagającymi największego nakładu finansowego. O „wszystko albo nic” zawalczą dwa pomysły – inicjatywa budowy fontanny miejskiej wraz z iluminacją świetlną na skwerze im. Izabeli Branickiej oraz  projekt stworzenia placu zabaw dla dzieci, siłowni i boiska do siatkówki w parku przy ul. Rejtana.

Wybudowanie fontanny, o którą wnioskują miejscy radni Iwona Kołos i Tomasz Sulima, ma pociągnąć za sobą koszt wysokości 249 tys. zł. Kwota ta zakłada także przeprowadzenie niezbędnych prac ziemnych, w tym wykonanie przyłącza elektrycznego, wodociągowego i kanalizacji deszczowej. Złożony przez radnego Jerzego Czeczugę projekt wybudowania mini-kompleksu rodzinnego wynosi natomiast blisko 247 tys. zł. Koncepcja obejmuje montaż m.in. zestawu wieżowego z piaskownicą, urządzeń sprawnościowych, specjalistycznych nawierzchni, ławek i ogrodzenia.

Ponadto w tej kategorii każdy bielszczanin może opowiedzieć się za: budową 87-metrowego ciągu pieszo-rowerowego od ul. Reymonta do ul. Prusa (przy czym zakłada się również wykonanie krawężników betonowych w miejscach braku fundamentów ogrodzenia, kratek ściekowych i wymianę lamp oświetleniowych – razem koszt nieco ponad 57 tys. zł), wzniesieniem boiska do siatkówki plażowej wraz z pełnym wyposażeniem na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (koszt 48 tys. zł) czy montażem stoisk do gry w szachy na skwerze im. Izabeli Branickiej i parku im. Królowej Heleny (koszt. 27 tys. zł).

Na rzecz kultury, sportu i zdrowia albo po prostu rozrywki

Na ostateczną listę zadań o charakterze bieżącym zespół koordynujący dopuścił dziesięć inicjatyw. Zestawienie składa się zarówno z pomysłów nowych, jak i tych przewijających się we wcześniejszych edycjach.

O pieniądze powalczy – można powiedzieć – symbol sportowo-rekreacyjnych imprez Marek Troc. Kwota 30 tys. zł pozwoli zorganizować w przyszłym roku aż trzy projekty – IV Półmaraton Bielski, VI Tur de Bielsk i III Noworoczny Bieg Tura.

Emil Falkowski także postanowił wziąć się za coś, co ewidentnie jest w jego klimacie i proponuje organizację rajdu samochodowego „w bielskim klimacie”. Rajd będzie polegał na przejeździe prób sportowych w jak najkrótszym czasie. W imprezie może wziąć udział każdy, kto posiada prawo jazdy i sprawny technicznie samochód. Nie potrzeba mieć licencji zawodniczej oraz specjalnie przygotowanego auta. Koszt tego przedsięwzięcia wynosi zaledwie 25 tys. zł.

Interesujące inicjatywy wypłynęły również od osobistości związanych z wysoką kulturą. Poeta Andrzej Salnikow postanowił pochylić się nad najmłodszymi mieszkańcami Bielska Podlaskiego, a tym samym nad wszystkimi rodzicami. Złożył on projekt wydania wierszowo-opisowej książeczki „Podróże Rodzynka”, gdzie tytułowy Rodzynek występuje jako przybysz z Kosmosu, który na planecie Ziemia przeżywa niemało przygód. Książeczka ma charakter dydaktyczny, szerzy ideały prozdrowotne i ekologiczne. W jej powstanie zaangażują się dzieci z bielskich szkół. To właśnie spod ich dłoni wyjdą ilustracje, które urozmaicą i dopną całość. Teksty opracuje sam Andrzej Salnikow. Koszt realizacji projektu wynosi blisko 6,7 tys. zł.

Poetka Barbara Goralczuk zaproponowała natomiast wydanie tomiku poezji „Na porozi”. Ten pomysł zdaje się być wyjątkowo mocno kierowany do konkretnej grupy mieszkańców,  ponieważ, choć zapisany alfabetem łacińskim i cyrylicą, wydany będzie w tzw. języku podlaskim. Tomik, którego nakład przewidywany jest na dwieście sztuk, ma służyć szkołom, placówkom kulturalnym, a także promocji miasta. Ponadto pozycja ma zawierać płytę CD z wierszami poetki. Koszt po weryfikacji wynosi 6 tys. zł.

Każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować także na pozostałe projekty, wśród których znajdują się: Prolog – IV Dni Kultury i Piśmiennictwa Słowiańskiego, Festiwal „Pod Opieką Bogurodzicy”, Festyn Mikołajkowy 2018 „Każdy może zostać Świętym Mikołajem”, sfinansowanie zabiegów sterylizacji i kastracji psów oraz kotów właścicielskich, organizacja dziesięciu spotkań o charakterze prozdrowotnym czy organizacja koncertu zespołu Arka Noego.

Jak głosować?

Po raz pierwszy w historii bielskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy za projektami będą mogli opowiedzieć się za pośrednictwem Internetu. Głosowanie w formie elektronicznej rozpocznie się 28 września, a zakończy 8 października.

Adres platformy: bielskpodlaski.budzet-obywatelski.org

Głosować będzie można także za pomocą formularza w Urzędzie Miasta Bielsk Podlaski, w dniach od 28 września do 9 października (tylko w dniach pracy urzędu), i godzinach od 8:00 do 18:00.

Szczegółowe informacje znaleźć można na wyżej wymienionej platformie Internetowej.  

Projekty Budżetu Obywatelskiego na rok 2018 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się