:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C bezchmurnie

Przysięga żołnierzy WOT w Bielsku Podlaskim [zdjęcia, wideo]

W niedzielę 8 lipca w parku Królowej Heleny odbyła się Przysięga 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”. W Bielsku Podlaskim przysięgali żołnierze z 14. Batalionu Lekkiej Piechoty odpowiedzialni za rejon naszego miasta oraz żołnierze z 13. Batalionu Lekkiej Piechoty z Łomży.

Podczas przysięgi odbył się pokaz sprzętu, którym dysponują żołnierze WOT oraz pokaz walki wręcz zaprezentowany przez suwalskich Terytorialsów. Przysięga w Bielsku Podlaskim była ostatnim etapem szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 23 czerwca 2018 roku. Nowi żołnierze WOT swoją służbę rozpoczynają od sierpnia w formule rotacyjnych szkoleń odbywających się w sobotę i niedzielę. Niekiedy Terytorialsi zamiast założonego szkolenia muszą sprawdzać swoje umiejętności w praktyce poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju zadaniach.

Podczas uroczystości byli obecni i przemawiali wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Szatkowski, który odczytał list ministra MON Mariusza Błaszczaka.

W uroczystości wzięli udział lokali politycy, m.in. burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski oraz starosta Sławomir Jerzy Snarski. Obecni byli również duchowni. Księża obrządku rzymskokatolickiego oraz prawosławnego pobłogosławili ślubujących tego dnia żołnierzy.

Przysięga żołnierzy WOT w Bielsku Podlaskim [zdjęcia, wideo] komentarze opinie

 • gość 2018-07-10 11:02:41

  Innym punktem, który może mieć symboliczne znaczenie, był fakt, że przysięgającym żołnierzom błogosławił jedynie rzymsko-katolicki kapelan. Na uroczystości byli także księża prawosławni, przywitani wraz z rzymsko-katolickimi wspólnym określeniem "duchowni", ale nawet krótkiej prawosławnej modlitwy nie było. A to dziwne, w przypadku formacji wojskowej, która chce być blisko lokalnej społeczności. Przypomnijmy, iż bielski batalion stacjonuje obecnie w Hajnówce, gdzie prawosławni stanowią większość mieszkańców. Batalion działa na terenie południowej części województwa, gdzie prawosławie to wyznanie sporego odsetka mieszkańców.

 • gość 2018-07-10 16:48:55

  @gość 2018-07-10 11:02:41 Cytujesz nieprawdziwe słowa zamieszczone na jednym z portali. Zerknij jeszcze raz do tego artykułu, a będziesz wiedzieć, że błogosławieństwo prawosławne było odmówione tuż po błogosławieństwie rzymskokatolickim.

 • gość 2018-07-10 19:17:20

  Cytujecie nowiny gdzie wiadomo że piszą tam skrajni nacjonaliści białoruscy i ukraińscy! Za te słowa o braku błogosławieństwa już przepraszali!!!

 • gość 2018-07-11 11:23:06

  Super że w regionie działa WOT, naprawdę idea tych wojsk jest wspaniała i fajnie, że zgłaszają się tam ludzie. Oczywiście nasz region jest wielokulturowy i znam wielu prawosławnych wielkich patriotów, nie można im nic ujmować ze względu na wiarę. Te słowa w nowinach to celowa prowokacja, żeby po raz kolejny doprowadzić do kłótni nie warto zwracać na to uwagi. Każdy ma swój rozum i wie jak jest naprawdę.

 • gość 2018-07-16 20:22:11

  Dobrze, że były tylko modlitwy katolickie. Polska jest krajem katolickim, nasze prawo oparte jest o 10 przykazań. Jak pozwolimy na uroczystościach państwowych na modlitwy prawosławne to zaraz ktoś w imię tolerancji będzie chciał modlitwy islamskie, żydowskie albo jeszcze jakieś murzyńskie uga buga.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Prewencja , Bielsk Podlaski - więcej informacji