:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  25°C rozproszone chmury

Rada zadecyduje o dalszej współpracy Bielska z bułgarskim miastem

Polityka, zadecyduje dalszej współpracy Bielska bułgarskim miastem - zdjęcie, fotografia

Miejscy radni zadecydują, czy Bielsk Podlaski będzie kontynuować współpracę z bułgarskim miastem Dwe Mogili.

Kontakty partnerskie pomiędzy obu miastami utrzymywane są od 2010 roku. Dotychczasowe działania obejmowały rozwój wzajemnych kontaktów i współpracy w sferze kultury oraz wymiany młodzieży, a także podejmowanie wzajemnych wysiłków w pozyskiwaniu funduszy unijnych.

Wniosek o podjęcie uchwały w sprawie kontynuacji współpracy partnerskiej obrazuje politykę Urzędu Miasta Bielsk Podlaski. Włodarze zakładają, że międzynarodowa współpraca społeczności lokalnych jest ważnym elementem procesów integracyjnych w Europie i ma pozytywny wpływ na rozwój regionów w dziedzinach kulturalnych, społecznych i gospodarczych.

Projekty pozwalające na wzajemne poznanie

W ramach dotychczasowej współpracy miasta realizowały wspólne projekty ze środków unijnych, m.in. z unijnego programu Europa Dla Obywateli. Założeniem jednego z projektów była wymiana doświadczeń pomiędzy samorządami miast partnerskich w zakresie pozyskiwania środków unijnych, ochrony środowiska, gospodarki przestrzennej i komunalnej.

Inne z podejmowanych działań angażowały mieszkańców miast europejskich do działania na rzecz integracji, rozwijania międzykulturowego dialogu, realizacji międzynarodowych projektów społecznych, edukacyjnych i kulturalnych oraz integracji osób niepełnosprawnych i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Region atrakcyjny turystycznie

Dwe Mogili położone jest w północnej części Bułgarii, w obwodzie Ruse. Miasto zamieszkuje niespełna cztery tysiące mieszkańców, a jego główną atrakcją jest muzeum Filipa Totju - postaci bułgarskiego odrodzenia narodowego.

Około 35 kilometrów od miasta znajduje się odkryta w 1941 roku jaskinia nazywana dziś „Orłowa czuka”. W 1961 roku uznano ją za pomnik przyrody. Długą na 13,5 tysiąca metrów naturalnie pustą przestrzeń w skale licznie zamieszkują nietoperze. Ich liczbę szacuje się na około 10.000 tysięcy.

Ogromną, jeżeli nie największą atrakcją regionu, jest wieś Iwanowo, w obrębie której znajdują się sakralne cerkwie wpisane w 1979 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wewnątrz tych obiektów sakralnych zachowały się średniowieczne freski. Stanowią one apogeum bułgarskiego malowidła sakralnego.

Znacząca rola w rozwoju Bielska Podlaskiego

Wnioskodawca, Zastępca Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Bożena Teresa Zwolińska, w przedłożonym radzie piśmie informuje, że współpraca z Miastem Dwe Mogili odgrywa znaczącą rolę, gdyż umożliwia bezpośrednie spotkania dwóch różnych społeczności, dzielenie się doświadczeniami życia codziennego, czy też korzystanie ze swoich doświadczeń w różnych dziedzinach, począwszy od edukacji i kultury. Ponadto pomoże w rozwoju dialogu i zrozumienia pomiędzy społecznościami, ale przede wszystkim przyczyni się do promowania osiągnięć i rozwoju Bielska Podlaskiego.

O tym, czy Miasto Bielsk Podlaski będzie w dalszym ciągu współpracowało z Miastem Dwe Mogili zadecyduje Rada Miasta Bielsk Podlaski. Posiedzenie miejskich radnych odbędzie się 29 sierpnia.

 

Na zdjęciu: Czitaliszte Miasta Dwe Mogili.

Fot. Anton Lefterov, wikimedia.

Rada zadecyduje o dalszej współpracy Bielska z bułgarskim miastem komentarze opinie

  • gość 2017-08-21 17:59:19

    jezdza i pija z tymi bulgarami a my co z tego mamy zdjecie z neta

Dodajesz jako: Zaloguj się