:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  15°C deszcz

„Śpiewajmy Panu – Podlasie 2017”

Soliści Laura Kamińska i Bartłomiej Kiełsa z Bielska Podlaskiego zajęli pierwsze miejsca na XXIV Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu – Podlasie 2017”.

Umiłowanie wobec Boga i Ojczyzny dla ogromu polskich rodzin nie jest elementem obcym – jest czymś przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Od dziejów stanowi ważną podwalinę pod naszą tożsamość. Oba pojęcia, jakbyśmy nie starali się je pojmować, wpływają na wyobrażenie i poczucie nas samych, którzy jako mały element stanowimy wartość dla wspólnoty.

Czucie i rozumienie własnej tożsamości staje się niezbędnym bodźcem do poznawania naszego świata. Ten odkrywać możemy przez różne formy. Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” na wszelkie pytania dotyczące duchowości odpowiada śpiewem. Konkurs ten to dwa elementy: radosne dziękowanie Bogu i element patriotyczny – najczęściej jako pogłębianie się w martyrologii. Nie każdy jednak występ rozdziela się na dwa odrębne tematy. Niektórzy uczestnicy łączą słowa niczym tak, jak w pieśni „Boże, coś Polskę”.

Festiwal jest wydarzeniem przyciągającym do siebie dzieci, młodzież i osoby dorosłe, czyli właściwie każdego, kto z chęcią włączy się w śpiewanie i jako cząstka przeobrazi się w istotny punkt koncertu. Inicjatywa niesie za sobą rozwój człowieka – jego dobro kulturowe i duchowe, w tym religijne i patriotyczne. Jak mówi dyrektor festiwalu ks. Sylwester Falkowski, istotą przedsięwzięcia jest także budowanie poczucia odpowiedzialności.

„Istota leży przede wszystkim w integracji i jednocześnie w budowaniu w postawie młodego człowieka odpowiedzialności za religię, którą wyznaje, w tym przypadku religię katolicką, a także za Kościół i za Ojczyznę, w której się mieszka. Jedną z takich bardzo wymownych form jest poznawanie swojej Ojczyzny i Kościoła poprzez śpiew” – mówi ks. Sylwester Falkowski.

„Śpiewajmy Panu” jest również okazją do ukazania własnych talentów. Jak podkreślił ks. Sylwester Falkowski, osobiście czuł wielką radość, że uczestnicy swoimi walorami artystycznymi chcą się dzielić.

„Czuje się wielką radość z tego, że młodzi ludzie, począwszy od dzieci, potrafią rozwijać swoje talenty i nimi się dzielić – prezentować przed publicznością czy to większą czy mniejszą. Przede wszystkim jest to wielka radość. To pierwsza sprawa. Druga, to jeżeli ktoś, w tym przypadku diecezja, coś organizuje, to odnajduje ten oddźwięk. Jest to odpowiedź na konkretne zaproszenie, w konkretnej kategorii właśnie. Ludzie się organizują po to, aby śpiewać na chwałę Pana Boga i Ojczyzny, ponieważ Festiwal ma w nazwie patriotyczno-religijny” – mówi ks. Sylwester Falkowski.

Tegoroczny, dwudziesty czwarty przegląd zgromadził w Bielsku Podlaskim ponad dwustu wykonawców.

„Dziękuję wszystkim, którzy znaleźli czas, żeby tutaj być, z nami śpiewać, obserwować nas i jednocześnie zapraszam za rok. Moim marzeniem jest, aby ze wszystkich parafii z terenu naszej diecezji przyjechały schole parafialne, aby to dzieło, którym jest festiwal jednoczyło nas i otwierało na wspólne uwielbienie Pana Boga i pomogło realizować własne talenty” – mówi ks. Sylwester Falkowski.

Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach XXIV Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu – Podlasie 2017”:

Soliści do lat 10: Laura Kamińska,

Soliści 11-14 lat: Bartłomiej Kiełsa,

Soliści 15-17 lat: Zuzanna Dworakowska,

Schola dziecięca: Schola dziecięca z parafii Niepokalanego Serca NMP w Łochowie,

Schola młodzieżowa: Schola dziecięca z parafii Niepokalanego Serca NMP w Łochowie,

Zespoły wokalne (z podkładem muzycznym): Karolina Szkop i Szymon Dzikowski,

Zespoły wokalno-instrumentalne (wyróżnienie): Julia i Wiktoria Borowik.

Za rok Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” obchodzić będzie jubileusz 25-lecia istnienia.

„Śpiewajmy Panu – Podlasie 2017” komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Wydarzenia, Bielsk Podlaski - więcej informacji