:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  25°C bezchmurnie

Spotkanie z ks. Jerzym Szurbakiem

Kiedy: 2018-04-27 , godzina: 17:00 | Gdzie: ul. Kazimierzowska 14, Miejska Biblioteka Publiczna

27 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim odbędzie się spotkanie z ks. Jerzym Szurbakiem "Życie wypełnione śpiewaną modlitwą". Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja albumu i płyty, poświęconych jego życiu i twórczości.

Ojciec Jerzy Szurbak należy do najwybitniejszych twórców kultury, pochodzących z Bielska Podlaskiego. Urodził się w 1942 r., w rodzinie Anny i Andrzeja Szurbaków, mieszkających przy ul. Dubiażyńskiej. Mama oraz siostra Zinaida śpiewały w chórze cerkiewnym. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim, Jerzy Szurbak wstąpił do Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, jednocześnie rozpoczynając studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Po ukończeniu uczelni, w 1964 r. wrócił do Bielska Podlaskiego, gdzie rozpoczął pracę w Przedsiębiorstwie Budowlanym. Kierował jednocześnie białoruskim chórem "Wasiloczki” oraz zespołem "Lawonicha". Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 r.; pierwszą parafią o. Jerzego były Pasynki. Od 1970 r. związał się na stałe z Warszawą, gdzie był długoletnim dyrygentem chóru katedralnego. W 1971 r. założył i przez 42 lata kierował Zespołem Muzyki Cerkiewnej przy Warszawskiej Operze Kameralnej. Zespół dał tysiące koncertów na wszystkich kontynentach świata. Od 1982 r. o. Jerzy Szurbak współtworzył Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Współpracował przy tworzeniu muzyki filmowej z takim reżyserami jak: Andrzej Wajda, Jerzy Hoffman i Agnieszka Holland. W 2011 r. Rada Miasta Bielsk Podlaski uhonorowała o. Jerzego Szurbaka tytułem Honorowego Obywatela Miasta.

Ponadto w programie: Koncert chóru „Kupalinka” ze Szkoły Muzycznej w Kobryniu (Białoruś) oraz studia folkloru podlaskich Białorusinów „Żemerwa” ze Studziwód.

Życie wypełnione śpiewaną modlitwą

27 kwietnia (piątek), godzina 17:00

ul. Kazimierzowska 14, Miejska Biblioteka Publiczna

Organizator: Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

 

Źródło: Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

Spotkanie z ks. Jerzym Szurbakiem komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Religia , Bielsk Podlaski - więcej informacji