:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Uroczyste otwarcie wyremontowanej Miejskiej Biblioteki Publicznej

16/12/2015 21:07
INWESTYCJE, Uroczyste otwarcie wyremontowanej Miejskiej Biblioteki Publicznej - zdjęcie, fotografia

Symboliczne przecięcie wstęgi uroczyście otworzyło wyremontowaną i odświeżoną Miejską Bibliotekę Publiczną. Wydarzeniu towarzyszyły również występy zespołów oraz przekazywanie przez gości podarunków, które będą służyć odwiedzającym placówkę.

 

16 grudnia 2015 roku w Bielsku Podlaskim odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

„Wspaniały, wspólny sukces świętujemy razem, dlatego jest okazja, aby złożyć Państwu podziękowania” – rozpoczął Wiesław Cieśla – dyrektor placówki, dziękując zebranym gościom.

Wśród nich zasiedli między innymi Burmistrz Miasta Jarosław Borowski, Wicestarosta Piotr Bożko, Prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej Barbara Babulewicz, Przewodniczący Rady Miasta Igor Łukaszuk, ks. prałat Kazimierz Siekierko, Dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego Jan Leończuk, Walenty Korycki oraz dyrektorzy bielskich szkół, Bielskiego Domu Kultury, Muzeum w Bielsku Podlaskim i wiele innych osób związanych z życiem kulturowym miasta.

Odświeżona biblioteka to przede wszystkim nowoczesność, z którą nie zawsze taka placówka się kojarzy. Jest ona skomputeryzowana, dostosowana do potrzeb dzieci z pokojem bajek, jak i również do osób niepełnosprawnych, z darmowym dostępem do internetu, Wi-Fi oraz salą audiowizualną. 

„Pełnić będzie ona rolę ośrodka dostępu do szeroko pojętej kultury” – dodał Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Wiesław Cieśla.

Wiadomo też, że osoby zajmujące się tym miejscem, nie mają zamiaru spocząć w stanie stagnacji. Planowane są już kolejne projekty, np. termomodernizacja, budowa windy czy zagospodarowanie posesji poprzez wybudowanie ogrodu bibliotecznego. Ważne jest, aby mieć również na uwadze ciągłe usprawnienia wobec osób niepełnosprawnych.  W ramach Budżetu Obywatelskiego realizowany będzie projekt „Bez progów i barier - biblioteka dostępna dla niepełnosprawnych”, który obejmuje między innymi zainstalowanie specjalistycznego sprzętu komputerowego dla niewidomych, dyktafonów ultradźwiękowych czy systemu informacyjno – przywołującego.

Ciągle powiększa się też księgozbiór. Audiobooki i bieżące czasopisma to tylko zachęta wobec nowych, jak i tych młodszych osób odwiedzających bibliotekę. 

W trakcie uroczystości zbiór powiększyły interesujące pozycje, takie jak: I tom „Pism rozproszonych” Zygmunta Glogera – polskiego historyka, krajoznawcy, etnografa, archeologa i folklorysty – który został przekazany przez Dyrektora Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego Jana Leończuka oraz przedruk kompletu protokołów czynności komisji porządkowej województwa podlaskiego, dotyczące organizacji i przebiegu powstania kościuszkowskiego na ziemi bielskiej, który przekazała Prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej Barbara Babulewicz. 

Za ten podarunek serdecznie dziękował Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej:

„Serdecznie dziękuje Pani Prezes, jest to wspaniały prezent motywujący nas i wzbogacający nasze wydawnictwo regionalne. Bardzo sobie cenimy działalność naukową, historyczną poszukującą nowych źródeł o historii naszego miasta i regionu. Takie właśnie książki będą cieszyły się dużą poczytnością i znajdą honorowe miejsce w naszej bibliotece” – dodał Wiesław Cieśla, zachęcając przy okazji mieszkańców, aby publikowali swoje prace.

„Koniec wieńczy dzieło – jest takie powiedzenie i to powiedzenie jak ulał pasuje do dzisiejszej sytuacji. Remont biblioteki, przebudowa wnętrza pokazuje, że razem, realizując przedsięwzięcie, można dojść do takiego efektu (…). Cieszę się bardzo, że nasze miasto wzbogaca się o super nowoczesny budynek”.

„Cieszę się, że są tutaj przedstawiciele szkół, przedszkoli i organizacji pozarządowych bo tak naprawdę to dla was ta biblioteka została wyremontowana i wyposażona”.

„Świat się zmienia, ludzie coraz mniej czytają, odchodzą od słowa pisanego. Trzeba iść temu naprzeciw i szukać takich rozwiązań, takich pomysłów, żeby nie przestali przychodzić do biblioteki. Wierzę w to, że nasze nowe możliwości sprawią, że tu będzie gwarno i wesoło”.

„Na pewno Urząd Miasta będzie w dalszym ciągu starał się inspirować i pomagać, bo zależy nam na tym. Bielsk to nie tylko przedsiębiorczość. Bielsk to również wysoka kultura, to dobrze rozwinięta oświata" – mówił Burmistrz Miasta Jarosław Borowski.

Wracając do spraw bardziej fizycznych budynku, I etap remontu rozpoczął się 2 czerwca 2014 roku i naprawiono bądź ulepszono: dach, instalację elektryczną, ogrzewanie, wentylację, pomieszczenia – przede wszystkim z myślą o dzieciach i niepełnosprawnych. II etap to „dopieszczanie” wnętrza poprzez malowanie, cyklinowanie, wymianę mebli i zaopatrzenie w sprzęt elektroniczny. O powadze inwestycji powinna świadczyć również kwota blisko dwóch milionów złotych.

„W imieniu wszystkich przedszkoli w Bielsku Podlaskim serdecznie, serdecznie dziękujemy, że biblioteka wygląda tak jak wygląda i nasze przedszkolaki będą mogli uczestniczyć w zajęciach bibliotecznych”.

„Chętnie przychodziliśmy przed remontem, a jeszcze tym bardziej chętnie będziemy tutaj przyprowadzać nasze najmłodsze pokolenie, aby zaszczepić w dzieciach miłość do książki, do czytelnictwa i aby w swoim dorosłym życiu mniej czasu spędzały przy komputerze, a właśnie przyszły tutaj” – mówiła Elżbieta Nielipińska, Dyrektor Przedszkola nr 9 „Leśna Polana”.

Osoby niemogące uczestniczyć w wydarzeniu, przesłały listy gratulacyjne - między innymi:

Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński:

„Z okazji otwarcia wyremontowanego budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim, pragnę złożyć najserdeczniejsze gratulacje wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tej inwestycji. 

Remont biblioteki to zadanie zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet „Biblioteka + Infrastruktura Bibliotek”, którego celem jest dostosowanie bibliotek do nowoczesnych standardów. Współczesne biblioteki to nie tylko miejsca spotkań miłośników książki i źródła informacji, ale także nowoczesne ośrodki dostępu do szeroko pojętej kultury i edukacji.

Chciałbym podziękować władzom Bielska Podlaskiego, że zdecydowały się na te inwestycje, a dyrekcji Miejskiej Biblioteki Publicznej za podjęte trudy realizacji tego zadania.

Serdeczne słowa podziękowania należą się również bibliotekarzom. Ich kompetencja, aktywność i zaangażowanie zmieniają wizerunek dzisiejszej biblioteki i sprawiają, że stają się one bliskie i potrzebne lokalnej społeczności. 

Jeszcze raz gratuluję Państwu udanej inwestycji i życzę wielu wartościowych imprez oraz spotkań czytelniczych w ramach zmodernizowanej biblioteki”.

 

oraz Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden:

„Serdecznie gratuluje zakończenia remontu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim. Cieszy fakt, że władze Bielska Podlaskiego, a także kierownictwa biblioteki zdecydowały się na przeprowadzenie tak ważnej inwestycji.

Zmodernizowany budynek biblioteki to nie tylko przyjazne, funkcjonalne i nowoczesne wnętrze, ale przede wszystkim zapewnienie mieszkańcom gminy łatwego dostępu do książek, multimediów i internetu.

Remont pomieszczeń biblioteki to jedna z inwestycji zrealizowanej w ramach Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet „Biblioteka + Infrastruktura Bibliotek”, którego celem jest przekształcenie bibliotek w nowoczesne centra kontaktu z kulturą i edukacją będące ośrodkiem życia społecznego.

W ostatnich latach wiele instytucji zaangażowało się w te działania i to właśnie dzięki ich wysiłkom przybywa w Polsce takich miejsc. Wierzę, że zakończona właśnie inwestycja sprawi, że Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim wejdzie do tego rozrastającego się grona, stając się wzorową placówką w regionie.

Jeszcze raz gratuluje Państwu udanej inwestycji i mam nadzieję, że odnowiona placówka stanie się miejscem wielu ciekawych wydarzeń i spotkań, ważnym dla lokalnej społeczności”.

 

 

Na uroczystości wystąpiły zespoły działające przy Bielskim Domu Kultury: „Fart” oraz dziecięcy zespół „Karuzela”, śpiewając między innymi kolędy ze względu na zbliżający się okres świąt.

Placówka została też poświęcona przez duchownych obu dominujących w Bielsku Podlaskim religii, a przybyli goście obdarowywali bibliotekę podarunkami, które mają w różny sposób służyć miejscu oraz samym odwiedzającym.

O wyremontowanej Miejskiej Bibliotece Publicznej można pisać bardzo dużo i w samych superlatywach. Najlepszym jednak sposobem na przekonanie się o tym jest po prostu jej odwiedzenie, chociażby na zasadzie „kiedyś i dziś”.

Uroczyste otwarcie wyremontowanej Miejskiej Biblioteki Publicznej komentarze opinie

 • gość 2015-12-17 10:46:37

  Przedewszystkim do MBP wchodzi się jak do jakiegoś biurowca. Estetycznie magia!

 • gość 2015-12-17 13:07:17

  Biblioteka zawsze działała dobrze tylko ludzie nie czytają książek stąd robi się to miejsce zapomniane.

 • gość 2015-12-17 13:33:27

  To z wami jest problem a nie z "nie czytają książek', bo ludzie czytają tylko dziś mamy dostęp do nootebooków i innych tego typu instrumentów i książkę mogę se pobrać albo kupić w przeciągu 5 sec i czytać gdzie chce i kiedy chce. Biblioteka to sentyment.

 • gość 2015-12-17 15:04:08

  Biblioteka może być i ruderą ale ważny jest właśnie księgozbiór... a w bielsku mamy trochę z tym problem.

 • gość 2015-12-17 16:37:27

  Brak słów. Po co aż tylu gości? Nie mają nic lepszego do roboty? :|

 • gość 2015-12-17 21:49:24

  "anonim 2015-12-17 16:37:27 Brak słów" KSIĄŻEK NIE CZYTASZ TO I SŁOWNICTWO UBOGIE. SKORO JEST TO BIBLIOTEKA MIEJSKA TO NIBY TYLKO PERSONEL MIAŁBY TO OTWIERAĆ? ZRESZTĄ, SAMI ICH WYBIERZECIE W NASTĘPNYCH WYBORACH.

Dodajesz jako: |

INWESTYCJE, Bielsk Podlaski - więcej informacji

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez ibielsk.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

CMC CITY Media Communications sp. z o.o. z siedzibą w Cypryjska 2G 02-761, Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"