:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C bezchmurnie

Uroczystości upamiętniające zagładę społeczności żydowskiej Bielska Podlaskiego

W Bielsku Podlaskim odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zagłady żydowskich mieszkańców miasta.

Zorganizowanym przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej obchodom towarzyszyło odsłonięcie przy ul. Kazimierzowskiej tablicy z hasłem „Plac Pamięci Żydów Bielskich”. Na płaszczyźnie historycznej Bielska Podlaskiego jest to miejsce szczególne. Przed wybuchem drugiej wojny światowej właśnie tu tętniło kulturalno-religijno-społeczne życie bielszczan wyznających judaizm. W sierpniu 1941 roku m.in. w tej części miasta okupanci niemieccy utworzyli getto. Na początku listopada 1942 roku rozpoczęli zaś likwidację „dzielnicy żydowskiej”.

„Usłyszałem suchy trzask, który przypominał salwy z pistoletów maszynowych. Dźwięk ten szedł od strony getta”

Przybyli na uroczystości mieszkańcy mieli okazję poznać relację świadków likwidacji getta w Bielsku Podlaskim. Przytoczone zostały słowa m.in. ks. Eugeniusza Zbigniewa Beszty-Borowskiego, wówczas jedenastoletniego chłopca, który – jak podał – pomimo płotu wysokiego na ponad dwa metry z okna w szczycie domu miał widok na otwartą przestrzeń odizolowanej części miasta.

„Około godziny dziewiątej (…) usłyszałem suchy trzask, który przypominał salwy z pistoletów maszynowych. Dźwięk ten szedł od strony getta. Wtedy to, z ciekawości co tam się dzieje, wlazłem na belkę łączącą krokwie. Na strychu dotarłem do okienka, z którego było widać otwartą przestrzeń getta. Zobaczyłem żandarmów w zielonych mundurach stojących w dużym okręgu. Mieli na plecach pistolety maszynowe i spokojnie palili papierosy. W pewnym momencie zobaczyłem coś, co mnie przeraziło. Dwóch mężczyzn, jak się okazało Żydów, wiozło drabiniastym wozem coś, co wyglądało jak potężna ośmiornica. Kiedy wóz podjechał bliżej stojących Niemców zobaczyłem, że są to ręce i nogi, które wystawały przez szczeble drabiniastego wozu. Ręce i nogi poruszały się w różny nieskoordynowany sposób. Jak się okazało, byli to, jak się później zorientowałem, kładzeni jak polana jeden na drugim starzy Żydzi, niezdolni do samodzielnego poruszania się. Kiedy fura dotarła do stojących kręgiem Niemców, rozstąpili się z jednej strony i dwaj młodzi Żydzi zaczęli rzucać żywych żydowskich starców do ogromnego dołu. Nie widziałem dna tego dołu. (…) Wówczas Niemcy na rozkaz oficera zdjęli z pleców maszynowe pistolety i zaczęli strzelać do leżących na dnie dołu starych Żydów. Po kilku seriach zawiesili ponownie pistolety maszynowe na plecach, a dowodzący tym oddziałem egzekucyjnym ze zwykłym pistoletem obszedł dół dookoła, co chwilę strzelając. Widocznie do żyjących jeszcze Żydów. Znowu Niemcy palili papierosy. I tak makabryczna scena zdarzała się wielokrotnie, może z dziesięć razy. Na pewno zamordowanych w ten sposób Żydów było ponad sto osób. Być może nawet sto pięćdziesiąt. Po przywiezieniu ostatniej partii Żydów i ich rozstrzelaniu widziałem gest dowódcy grupy egzekucyjnej nakazujący położenie się tym dwóm młodym Żydom na trupy wcześniej zamordowanych. Jeden z nich ukląkł na brzegu dołu, a drugi usiłował objąć rękami za nogi oficera. Widocznie prosił, aby go nie zabijać. Obu zastrzelił ten oficer, strzelając im w głowę” (fragment odczytanego wspomnienia).

Ponadto Andrzej Weres poprowadził wykład o znaczenia Tory  dla narodu żydowskiego, a Zbigniew Romaniuk dobitnie zobrazował termin zagłady ludności żydowskiej na ziemi bielskiej w czasie okupacji niemieckiej. W swoim wystąpieniu przedstawił informacje o getcie w Bielsku, Boćkach, Brańsku i Orli.

Uroczystości upamiętniające zagładę społeczności żydowskiej Bielska Podlaskiego komentarze opinie

 • gość 2017-11-16 11:41:22

  warto wspomnieć, że dwoje radnych nie głosowało za przyjęciem tej nazwy - byli to Iwona Kołos i Witold Sysuła!

 • gość 2017-11-20 23:03:40

  Proponuje dwa albo trzy razy przeczytać ten opis świadka dla wszystkich co mają boje napędy podsycane przez wiadomo kogo z Warszawki... TAK WYGLĄDA WOJNA! A CO DOPIERO PRZEGRANA.

 • gość 2017-11-22 13:43:29

  Panie B..., dlaczego ten burmistrz z Bielska wygląda jak najgorszy "bur..". Normalnie wstyd na całą Polskę, a chyba jeszcze bardziej na cały świat. Jak Bozia poskąpiła wyglądu i ... rozumu, to powinno się nie eksponować publicznie, przynajmniej z daleka od zdjęć.

 • Gość - niezalogowany 2017-11-22 14:48:20

  Racja i fakt niezaprzeczalny burak maksymalny.

 • gość 2017-11-23 07:40:32

  Wybierzcie modela w następnych wyborach,

 • gość 2017-11-23 08:17:08

  albo modelkę :)

Dodajesz jako: Zaloguj się

Historia, Bielsk Podlaski - więcej informacji