:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  24°C rozproszone chmury

Wertep przywędrował do powiatu bielskiego

Kiedy: 2017-08-05 , godzina: 14:00 | Gdzie: Gminny Ośrodek Kultury w Orli

Park Królowej Heleny w Bielsku Podlaskim stał się przystanią dla Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep.

Nazwa festiwalu nawiązuje do teatrów wertepowych, czyli wędrujących od miasteczka do miasteczka, które na terenie Podlasia z powodzeniem funkcjonowały do czasu wybuchu drugiej wojny światowej. Organizatorzy przedsięwzięcia – Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka i A3Teatr – swoją działalnością nawiązują więc do tradycji, jednocześnie ją przywracając, ponieważ okres komunistycznej Polski wyraźnie oddalił inicjatywę teatrów wędrujących od „złotej ery”.

Wertep swoje spektakle kieruje do całych rodzin – zarówno dzieci i młodzieży, jak również dorosłych oraz seniorów. Pokazy swoją konstrukcją nie stawiają na nachalną promocję teatru ani też nie zaskakują awangardą. Jak mówi dyrektor festiwalu Dariusz Skibiński, widowisko ma służyć ludziom jako miejsce spotykania się przy przyjemnych sytuacjach, którymi stają się właśnie oferowane przedstawienia.

Kilkugodzinna wędrówka przez festiwal nakazuje odbiorcy dobrze się bawić i śmiać, pobudzając zmysły i zachęcając do zajrzenia w głębie własnego umysłu i do poddania się refleksji. Konkretną okazją oddania się w stan zastanowienia stał się „Taniec Śmierci” (z języka francuskiego danse macabre) – alegoryczny taniec wyrażający równość wszystkich ludzi w obliczu nieuniknionej śmierci.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep tego lata w powiecie bielskim będzie można zobaczyć jeszcze raz. 5 sierpnia artyści wystąpią w Orli, w tamtejszym Gminnym Ośrodku Kultury. Początek o godzinie 14:00.

 

wertep, bielsk podlaski i orla - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się