:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

X Międzynarodowy Festiwal Folkloru Podlaskie Spotkania 2015

WYDARZENIA, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Podlaskie Spotkania - zdjęcie, fotografia
iBielsk 03/08/2015 17:09

„Podlaskie Spotkania” dobiegły końca. W tym roku festiwal gościł zespoły z Serbii, Albanii, Ukrainy, Grecji, Peru i Słowacji. Nie zabrakło i naszego polskiego folkloru. Zespoły odwiedziły Brańsk, Bielsk Podlaski, Boćki, Wysokie Mazowieckie, Szepietowo i Ciechanowiec.

 

Inauguracja festiwalu odbyła się 28 lipca w Brańsku. Zespoły wraz ze swoimi flagami przywędrowały na plac miejski przy fontannie, gdzie powitano ich brzmieniem poloneza. Następnie powitano wszystkich gości, którzy zabrali głos i powitali obecnych tego dnia. Odegrano i odśpiewano hymny państwowe wszystkich krajów uczestniczących w wydarzeniu, a gdy flagi już powiewały na maszcie artystom przekazano statuetki festiwalu. Po tej dostojniejszej części dnia nastąpił czas zabawy. Każdy z zespołów zaprezentował swój repertuar, który bardzo szybko przyswajali obserwatorzy i nikogo nie trzeba było namawiać do dołączenia do występu. Chętnych do zabawy nie brakowało, więc i integracja przebiegła bardzo sprawnie. Organizatorzy osiągnęli to, o czym wcześniej mówili: żadnych podziałów - czy to na wyznanie, narodowość czy płeć.

 

Tego samego dnia nie tylko folklor królował muzycznie. Wystąpiła Brańska Orkiestra Dęta oraz lokalny zespół muzyczny, który wykonał znane nam polskojęzyczne piosenki. W żadnym wypadku zapisane już w naszej polskiej popkulturze rytmy nie przeszkadzały obcokrajowcom. Bardziej rozrywkowe brzmienie pozwoliło wyluzować się gościom do końca i zabawa zakończyła się późnym wieczorem.

 

Zasięg festiwalu objął także inne miejsca. Zespoły odwiedziły również Bielsk Podlaski, Boćki, Wysokie Mazowieckie, Szepietowo i Ciechanowiec.

 

30 lipca wydarzenie równolegle trwało w Bielsku Podlaskim i Boćkach. W Bielsku Podlaskim „Podlaskie Spotkania” również rozpoczęły się korowodem. W drodze z Bielskiego Domu Kultury do Amfiteatru Miejskiego zespoły krótko zaprezentowały, co czeka nas w trakcie głównej części festiwalu - już na „muszli”. Również i tutaj jeszcze przed występami najpierw kilka słów od siebie powiedzieli zaproszeni goście. Pierwszym zespołem, który zaprezentował się przed liczną widownią był serbski „Srem”. Nazwa zespołu pochodzi od regionu historycznego, który obecnie znajduje się w granicach Serbii i Chorwacji. Za swoją działalność na rzecz serbskiej kultury otrzymali oni odznaczenie od tamtejszych władz. Po występie Serbów na scenie pojawili się Albańczycy, którzy pierwszy raz wystąpili na „Podlaskich Spotkaniach”. „Kaltersia” działa już od 10 lat, a artyści odwiedzili między innymi Turcję, Włochy czy Bułgarię. Jako trzeci na scenie pojawili się nasi wschodni sąsiedzi z Ukrainy. „Orlyolok” w swoim repertuarze oprócz charakterystycznych żywych tańców tamtejszego regionu, wykonuje również tańce kresowe. Ukraińcy wschodni folklor prezentowali już w Hiszpanii i Jordanii.

 

Warto przypomnieć, że tego dnia festiwal odbywał się również w Boćkach. Organizatorzy wzorowo zadbali o to, by impreza odbywała się płynnie. Kolejne zespoły przybywały na czas i następni, którzy zaprezentowali się na scenie, byli Słowacy. „Technik” w swoich wykonaniach nie tylko przetwarza i powiela słowacki folklor. W ich występach obejrzeć można również obrządki i zwyczaje, jakie widnieją w kulturze ich kraju. W składzie zespołu znajduje się także orkiestra i chór, a grupa wydała również trzy albumy muzyczne. Na scenie nie zabrakło i naszego polskiego folkloru. Zespół Pieśni i Tańca „Dąbrowica” wywodzi się z Lubelszczyzny i działają już 45 lat. Grupa powstała z inicjatywy młodzieży z miejscowości Dąbrowica. Posiadają bardzo bogatą historię występów na scenie. W latach 80’ i 90’ prezentowali się na międzynarodowych arenach w Niemczech, Danii i Norwegii. Odwiedzili również Litwę, Łotwę, Szwajcarię, Ukrainę, Węgry, a w poprzednim roku także Rumunię. Zespół otrzymał też odznaczenia za swoją działalność - między innymi: Honorową Odznakę „Za zasługi dla Lubelszczyzny” czy Złotą Honorową Odznakę „Za zasługi w rozwijaniu Ruchu Młodzieżowego na Wsi”. Ich program artystyczny także jest bardzo bogaty. Prezentują tańce lubeskie, podlaskie czy starej Warszawy. W swoich występach tańczą też poloneza, krakowiaka i kujawiaka z oberkiem. Poza tym w swoim muzycznym zestawieniu śpiewają pieśni patriotyczne.

 

Nadszedł czas na południowoamerykański „Multicolor”. Goście z Peru wywołali największe poruszenie wśród widowni  - tak samo bielskiej jak i wcześniej brańskiej. Pochodzący ze stolicy kraju - Limy - zespół w swoich występach prezentuje połączenie zakorzenionej kultury hiszpańskiej z folklorem ludności rdzennej.

 

„Festiwal stoi na bardzo wysokim poziomie. Dobrze jest zobaczyć i poznać inne, różniące się od siebie kultury. Kultura Europy wschodniej, Bałkanów jest odmienna od naszej peruwiańskiej, a to bardzo ciekawe doświadczenie móc je porównać”.

„Multicolor w Polsce jest po raz pierwszy i poznawanie polskiego folkloru jest dosyć emocjonującą sprawą. Jest to dla mnie coś nowego.”

„Takie zderzenia różnorodności to sprawa cenna i ważna. Jako ludzie powinniśmy wymieniać się swoimi kulturowymi zasobami, żeby dostrzegać, jakie piękno posiada w sobie każdy naród”.

W trakcie rozmowy członek ekipy Peru nie krył zadowolenia i zaszczytu, za jaki uważa zaproszenie i udział w imprezie.

 

Kolejni na scenie pojawili się Grecy. Grupa taneczna Chalkidona-Monolofos prezentuje bardzo stary taniec, który nawiązuje do najstarszych czasów ludności Grecji, kiedy to bawili się wspólnie przy ognisku. Niestety grecki występ kończył imprezę w Bielsku Podlaskim. Każdy zespół otrzymał od Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego pamiątkowe prezenty. Sam Burmistrz również otrzymał podarunek od greckiej ekipy. Na koniec wystąpiły jeszcze brańskie „Skowronki”, które pożegnały nas piosenką.

 

Koncert galowy rozpoczął się 2 sierpnia w Brańsku o godzinie 17:00. Jednak już od godziny 14:30 coraz lepiej znane nam zespoły rozpoczęły przemarsz ulicami miasta. O godzinie 15:00 zaczął się konkurs „Folklor na Bank”. Tym razem to najmłodsi występowali na scenie, a ocenili ich członkowie jury. W konkursie zaprezentowali się: „Podlasie” z Szepietowa, „Pod Borem”, „Drelowiacy” z Drelowa, „Słonószka”, „Skowronki” oraz „Małe Skowronki”. Jury po wszystkich występach udało się na dłuższą naradę i przewodnicząca tego grona Ewa Zajkowska wróciła ogłosić wyniki. Najlepsi okazali się kaszubscy goście, którzy wygrali najwyższą nagrodę. Drugie i trzecie miejsce przypadło starszym „Skowronkom” oraz „Drelowiakom”. Warto zaznaczyć, że w tym konkursie trudno mówić o przegranych, gdyż wszystkie występujące grupy otrzymały nagrody pieniężne. Jeszcze przed główną częścią dnia wystąpiła Brańska Orkiestra Dęta.  

 

Koncert finałowy rozpoczął się o godzinie 17:00. Tak jak i w dniach poprzednich na wielkiej scenie artyści dali z siebie wszystko, mimo upalnej pogody. Każdy zespół wystąpił po trzy razy, co bardzo zadowoliło liczną publikę. Członkowie ekipy z Peru przywieźli ze sobą rzeczy związane z ich folklorem i kulturą, które chętni mogli nabyć pomiędzy kolejnymi występami. Wieczorną porą, gdy nieubłaganie „Podlaskie Spotkania” dobiegały końca, organizatorzy zadbali, by nikt nie wpadał w senny nastrój. Oprócz lampionów, które pojawiły się na niebie, przygotowali także mały popis pirotechniczny. Niestety koniec musiał nastąpić. Gdy „Skowronki’’ śpiewały już pożegnalną piosenkę na scenie, raz jeszcze pojawiły się flagi państwowe i wszyscy razem zakończyli X Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania” 2015. Nie dobiegły końca za to atrakcje. Zaraz po rozdaniu statuetek i nagród na zgromadzonych czekały „Turnioki”, czyli góralska muzyka w ostrzejszym brzmieniu.

 

Gratulacje należą się zarówno przybyłym zespołom, jak i organizatorom. Perfekcyjnie wręcz dopracowane repertuary zespołów pozwoliły nam nieco wsiąknąć w folklor każdego narodu. Dobór państw to także celny strzał. Oprócz sąsiadujących z nami dynamicznych Słowaków i Ukraińców, dostaliśmy bałkański dynamit połączony z finezją czy ciepły grecki klimat, co było zresztą widać w ich występach, kiedy to tańczyli niczym najstarsi Grecy przy ogniskach. Polskie zespoły z całą pewnością nie ustąpiły reszcie. Można nawet powiedzieć, że to dzięki nim pobudzona została nie tylko ciekawość względem innych, ale także czuło się po prostu swojsko, jednocześnie przypominając sobie wspaniałość naszej kultury. Ciekawy kontrast dla europejskiej kultury dał nasz południowoamerykański gość - Peru. Również i sam festiwal zakończył się tak jak wręcz przystało. Hucznie, przyjaźnie, ale dostojnie. Zapowiedzi na kolejny rok także wzbudzają duże emocje. Macedonia i włoska Sardynia to interesujące regiony na mapie Europy.

 

W tym roku wystąpili:

Serbia: „Srem”,

Albania: „Kaltersia”,

Ukraina: „Orlyonok”,

Słowacja: „Technik”,

Polska: „Dąbrowica”,

Peru: „Multicolor”,

Grecja: „ Chalkidona-Monolofos”.

X Międzynarodowy Festiwal Folkloru Podlaskie Spotkania 2015 komentarze opinie

  • gość 2015-08-06 08:37:46

    Zespół z Polski "Dąbrowica"

  • gość 2015-08-06 10:29:44

    To był Zespół Pieśni i Tańca "Dąbrowica" !!! z Dąbrowicy

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Wycinka Skup lasu na Pniu

Witam zajmujemy się -skupem lasu na pniu -skupem lasu razem z gruntem -skupem drzew gotowych ściętych sosna,świerk,brzoza,olcha i inne każda..


Kalendarz

Najbliższe imprezy
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez ibielsk.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

CMC CITY Media Communications sp. z o.o. z siedzibą w Cypryjska 2G 02-761, Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"