:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C lekkie zachmurzenie

Zapusty Teatralne 2018

Prezentacje nowych programów artystycznych oraz występy recytatorów czekały na bielszczan, którzy poniedziałkowy wieczór zdecydowali się spędzić wraz z Teatralnymi Zapustami.

Sceniczne widowisko rozpoczął ANTRAKT+, czyli międzypokoleniowa grupa obrzędowa przygotowująca adaptacje tradycyjnych, wciąż występujących wśród bardziej konserwatywnej części społeczeństwa zwyczajów z – jakbyśmy powiedzieli – naszego mieszanego etnicznie i wyznaniowo bielskiego regionu. Grupa zaprezentowała program, z jakim gościła na białostockim przeglądzie kolęd prawosławnych „Gwiazda i kolęda”.

Po tym występie na scenie zameldowali się najmłodsi członkowie, nad którymi opiekę sprawuje zasłużona dla lokalnej sceny teatralnej Joanna Troc. Ci, którzy dopiero wchodzą w świat teatru, a wobec których stoi on otworem, wystawili „Pantoflisko”. Sztukę opracowano na podstawie twórczości polskiej poetki, pisarki, reżyserki teatralnej i telewizyjnej Agnieszki Osieckiej, szczególnie znanej w okresie PRL-u.

Beztroski i zabawny czas upłynął wraz z opadnięciem kurtyny. Gdy ta znów się wzniosła, przenieśliśmy się już do okresu niepokojów, w którym jakoś życie płynąć musiało. ANTRAKT zabrał nas do okresu tzw. „wielkiej wojny”, gdzie – potocznie mówiąc – armia carska mobilizowała kolejnego rekruta. „Rekruty” to spektakl, którego bielskiej publiczności przedstawiać nie trzeba – jest to dramat wojny, z miłością w tle.

Wśród seniorów z Teatru „Retro” bezapelacyjnie królował Antoni Czechow. Tym razem to Nina Bielecka, Jan Oniśkiewicz, Halina Sawin i Włodzimierz Wiesiołowski próbowali dyskutować o zagadkowej naturze człowieka. Zadanie na pewno nie było łatwe, szczególnie gdy pod lupę weźmie się samą książkę, która budzi wyjątkowo mieszane uczucia. Idąc po najmniejszej linii oporu – była to mieszanka komedii, ale ze zdaniami zmuszającymi do rozważań.

W Teatralnych Zapustach równie istotną rolę odgrywały recytacje. Przed zgromadzą publicznością wystąpili laureaci XVIII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „Trójgłos Poetycki”: Nina Bielecka, Weronika Fiedoruk, Taisa Fionik, Martyna Gerez, Daria Gliwa, Helena Kotelczuk, Jan Oniśkiewicz, Halina Sawin, Małgorzata Skrzyniarz, Maria Tarasiuk i Włodzimierz Wiesiołowski.

bielsk podlaski. bielski dom kultury. teatralne zapusty 2018 - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Teatr, Bielsk Podlaski - więcej informacji