:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C rozproszone chmury

Zuchy i Przedszkolaki uczyły się, jak ratować zagrożone życie ludzkie

Dnia 9 marca 2018 roku w ramach dni otwartych w Przedszkolu nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku Podlaskim odbyło się spotkanie harcerzy z różnych środowisk harcerskich. W wydarzeniu, wzięły udział przedszkolaki oraz zuchy 2 GZ „Leśne Duszki”. Do wspólnej zabawy zuchy zaprosiły harcerzy z Harcerskiej Drużyny Ratowniczej, działającej przy I LO im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim oraz żeglarzy z 66. Bielskiej Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej „Fregata”.

Na początek drużynowa  gromady „Leśne Duszki”  phm. Agnieszka Kośko pokazała   wszystkim, jak przebiegają ich cotygodniowe zbiórki: musztra, okrzyk ,pląsy i zabawy.

Celem spotkania było przedstawienie najmłodszym, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Drużyna Ratownicza opowiedziała zuchom i przedszkolakom jak należy postępować, kiedy życie ludzkie jest zagrożone. - Znajomość pierwszej pomocy w takich przypadkach jest niezwykle ważna, gdyż można tak komuś uratować życie. - podkreśla dh Marcel Żukowski.

Przedszkolaki dowiedziały się, jakie są numery alarmowe, pod które należy dzwonić, aby wezwać fachową pomoc. Dzieci na fantomie uczyły się, jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, jak wykonywać uciśnięcia klatki piersiowej i wdechy ratunkowe. Na koniec instruktorzy przypomnieli o bezpiecznym poruszaniu się pieszych w ruchu drogowym.

Drużyna żeglarska przygotowała pokaz węzłów, omówiła budowę jachtu i kilka innych wodniackich ciekawostek. Młodsza część drużyny zaprezentowała pląsy. Wachtowi dh Kamil Misiuk i dh. Iga Nawarenko, zaprosili przedszkolaków jako uczniów przyszłych klas pierwszych  do wstąpienia w szeregi „wodniaków”. Wszystkich zainteresowanych zapraszają  na swoje zbiórki do gromady zuchowej „Białe żagle”  oraz  do starszych kolegów z 66 BHDŻ „Fregata”.

Spotkaniu towarzyszyły harcerskie piosenki, pląsy i zabawy. Każdy uczestnik, oprócz nowo nabytej wiedzy, wyniósł dużo radości i satysfakcji. Każdy mógł czuć się jak w gronie przyjaciół – podkreślają instruktorzy dh.  pwd. Ania Sawicka i dh. pwd. Ania Lisiewicz. Wszyscy, bawili się świetnie przy muzyce i tańcu. Rozdano również słodkości, co wywołało na każdej twarzy jeszcze większy uśmiech.

Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia. Po tej lekcji ZUCHY już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.(podsumowanie kończy phm. Agnieszka Kośko drużynowa 2GZ „Leśne Duszki” -inicjatorka imprezy)

Tekst przygotowany przez harcerzy: dh Marcel Żukowski dh. Justyna Pankowsk, dh. Iga Nawarenko, dh Kamil Misiuk. Zdjęcia dh. Tomasz Łapiński i dh. phm Agnieszka Kośko.

Zdjęcia: organizatorzy.

Zuchy i Przedszkolaki uczyły się, jak ratować zagrożone życie ludzkie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Edukacja , Bielsk Podlaski - więcej informacji