:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C bezchmurnie

Problem ze spłatą pożyczki – co zrobić?

Inwestycje, Problem spłatą pożyczki zrobić - zdjęcie, fotografia

Problemy finansowe mogą dotknąć tak naprawdę każdego. Gorzej, gdy mamy w tym czasie pożyczkę do spłacenia. Pojawia się wtedy pokusa, żeby uregulować dług zaciągając kolejne zobowiązanie. Niestety, to najgorsze rozwiązanie. Co zatem robić, gdy pojawia się problem ze spłatą pożyczki?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2017 roku firmy pożyczkowe miały o 15% więcej klientów niż w 2016 roku, a łączna wartość pożyczek wyniosła prawie 46 mln zł. Niestety, część z tych osób zbyt beztrosko podchodziło do kwestii pożyczania pieniędzy, co niejednokrotnie prowadzi do problemów. Żyjemy w świecie wysokiej konsumpcji, a więc wiele osób chętnie otacza się drogimi rzeczami czy elektroniką. Do tego trzeba jeszcze koniecznie pojechać na wakacje za granicę. Najłatwiej to sfinansować za pożyczone pieniądze, trudniej jednak je oddać. W raporcie Krajowego Rejestru Długów możemy przeczytać, że Polacy w wieku 36-49 lat mają do zwrócenia instytucjom finansowym 18,7 mld zł. Liczba dłużników sięga już 855 tys. osób, a średnie zadłużenie każdego z nich wynosi około 22 tys. zł. Wśród dłużników dominują mężczyźni (66%). Kłopot ze spłatą pożyczki może jednak dotknąć każdego. Najczęściej przyczyną jest nagłe pogorszenie sytuacji finansowej, na przykład z powodu utraty pracy lub zdrowia, a tym samym braku możliwości wykonywania pracy zarobkowej. Gdy zbliża się płatność raty pożyczki, a my przeczuwamy, że będzie problem z uregulowaniem zobowiązania, nie wolno tracić głowy i wpadać w panikę. Nerwy to najgorszy doradca. Warto jednak zacząć działać i to jak najszybciej.

 

1. Poinformuj pożyczkodawcę o kłopotach.

Gdy pojawia się problem ze spłatą pożyczki, nie możemy udawać, że wszystko jest w porządku i jakoś kłopot sam się rozwiąże. Przed takim podejściem przestrzega przedstawiciel firmy Ferratum Money.

„Musimy zdać sobie sprawę z ważnej kwestii: pożyczkodawcy zależy przede wszystkim na tym, żeby odzyskać pożyczone pieniądze. Dlatego zazwyczaj jest on otwarty na propozycje i rozwiązania, które pozwolą dłużnikowi zwrócić pożyczkę. Warto to wykorzystać. Ważne jest jednak podejście dłużnika do zaistniałej sytuacji” – podkreśla specjalista Ferratum Money – „Gdy pojawia się problem ze spłatą pożyczki lub podejrzewamy, że może do tego dojść, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z pożyczkodawcą. Ten na pewno doceni naszą inicjatywę. Musimy znaleźć wspólnie z pożyczkodawcą rozwiązanie, które zadowoli obydwie strony. Przyznanie się do problemów to pierwszy, bardzo ważny krok”.

 

2. Zaproponuj wydłużenie okresu spłaty.

W przypadku długotrwałych problemów finansowych skutecznym rozwiązaniem może okazać się wydłużenie okresu spłaty. Zależy to tak naprawdę od polityki konkretnej firmy pożyczkowej. Jedne zgadzają się na jednorazową prolongatę chwilówki, inne dopuszczają kilkakrotne przesunięcie terminu spłaty. Oczywiście należy się wtedy liczyć z dodatkowymi opłatami związanymi z prolongatą. W przypadku pożyczki ratalnej dłużnik może zaproponować również wydłużenie okresu spłaty, a wtedy wysokość miesięcznej raty zmniejszy się i będzie ją łatwiej spłacać. Warto dokładnie wczytać się w umowę o pożyczkę, ponieważ tam powinny pojawić się podstawowe informacje na temat przedłużania terminu spłaty.

 

3. Zapytaj o wakacje pożyczkowe.

Jeśli przeżywamy chwilowe kłopoty finansowe (np. z powodu choroby), ale jesteśmy pewni, że w kolejnym miesiącu nasz dochód wróci na wcześniejszy poziom, warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie jak wakacje pożyczkowe. Pod tym terminem kryje się po prostu możliwość zawieszenia spłaty jednej lub kilku rat na określony czas. Oczywiście te raty nie zostają nam darowane, ale ich spłata zostaje przesunięta na inny termin. Niektórzy pożyczkodawcy chwalą się nawet taką możliwością w kampaniach marketingowych. Warunki skorzystania z wakacji pożyczkowych mogą być różne u poszczególnych pożyczkodawców. Zwykle taka opcja jest dostępna jeden raz lub maksymalnie 3 razy dla jednej umowy. Do tego należy pamiętać, że przesuniętą ratę trzeba będzie spłacić wraz z inną, co może czasem stanowić problem dla domowego budżetu.

 

4. Skonsoliduj pożyczki.

Posiadanie kilku pożyczek może być dużym wyzwaniem dla ich terminowego spłacania. Wtedy nawet nieduże i przejściowe kłopoty mogą stać się początkiem wielkich problemów finansowych. Warto wtedy pomyśleć o konsolidacji pożyczek. To jednak rozwiązanie dla tych osób, które dopiero spodziewają się kłopotów z terminowym regulowaniem zobowiązań. Należy jednak zauważyć, że banki dość niechętnie podchodzą do konsolidowania pożyczek pozabankowych, a szczególnie chwilówek. Nie jest to jednak niemożliwe. W wyniku takiej konsolidacji wszystkie pożyczki zostają spłacone, a konsumentowi pozostaje do spłaty tylko pożyczka konsolidacyjna w jednej, miesięcznej racie zamiast kilku. Niekiedy można w wyniku konsolidacji pożyczyć jeszcze dodatkowe środki i wykorzystać je na dowolny cel. Aby skonsolidować pożyczki, trzeba jednak posiadać dobrą zdolność kredytową, a niekiedy banki żądają jeszcze zabezpieczenia (np. hipoteka nieruchomości).

W obliczu zbliżających się problemów ze spłatą pożyczki mamy tak naprawdę różne rozwiązania do dyspozycji. Ważne jednak, żeby działać szybko i współpracować z pożyczkodawcą. Wtedy mamy szansę skutecznie rozwiązań kłopot z regulowaniem zobowiązania.

Problem ze spłatą pożyczki – co zrobić? komentarze opinie

  • Warunkowy - niezalogowany 2018-08-06 16:58:38

    Ja takich problemów nie doświadczam. Mam kredyt pod zastaw z Financial home - firma absolutnie ludzka, otwarta na porozumienie. Powineła mi się przez chwilę finansowo noga i wszystko udało nam się załatwić polubownie. Jednak da się robić interesy w tym kraju i nie zwariować.

  • Henryk - niezalogowany 2018-09-28 00:04:25

    gdy pożyczamy pieniądze, musimy być świadomi, że trzeba będzie je oddać. Szybka pożyczka jak w wonga może być ułatwieniem, ale pamiętajmy, żeby dostosować ją do możliwości finansowych. Terminowe spłaty są bardzo ważne, żeby nie obciążyć za bardzo naszego portfela. Pożyczajmy pieniądze odpowiedzialnie.

  • Warchoł - niezalogowany 2018-10-06 15:30:25

    Takich problemów ze spłatami nie ma się zupełnie jak się bierze pożyczki ze sprawdzonych źródeł - ja korzystałem z Financial home i kiedy przyszło co do czego naprawdę trafiłem na fantastyczną obsługę wyrozumiałych ludzi, którzy pomogli mi uniknąć jakichkolwiek problemów.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Inwestycje, - więcej informacji