:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  1°C całkowite zachmurzenie

Rysunki satyryczne Tomasza Korzenieckiego

W Bielskim Domu Kultury odbyła się wystawa rysunku satyrycznego autorstwa bielskiego artysty Tomasza Korzenieckiego.

Tomasz Korzeniecki to powszechnie rozpoznawalny, urodzony w Bielsku Podlaskim karykaturzysta i twórca rysunku satyrycznego. Tworzone przez niego prace wykonywane są najbardziej rozpowszechnioną, klasyczną wręcz kreską, w konwencjonalnej formie. Artysta swoją przygodę z żartami obrysowanymi rozpoczął bardzo wcześnie, już w latach dziecięcych – od przedstawienia wizerunku Czerwonego Kapturka.

„Satyra to się zaczęła, gdy byłem w drugiej klasie podstawówki na jakichś koloniach. Ktoś wymyślił konkurs na karykaturę, na rysunek Czerwonego Kapturka, żeby był najładniejszy. I kiedy ja rysowałem tego Czerwonego Kapturka to ktoś mnie uszczypnął w tyłek. No i wyszła taka karykatura, zabawne i od tamtej pory rysuje takie śmieszne historie” – mówił Tomasz Korzeniecki.

Autor wystawy doskonale operuje językiem, jakim rządzi się gatunek i w stosowny sposób opowiada otaczające nas życie w różnych jego dziedzinach. W niektórych przypadkach robi to w przewrotnej formie, lecz inteligentnie. Osobiście zgadza się ze stwierdzeniem, że społeczeństwu brakuje luzu, gdyż na ocenę wielu sytuacji z powodzeniem można przymrużyć oczy.

„Ludziom brakuje luzu, są bardzo spięci, a trzeba wszystko traktować trochę z lekkim przymrużeniem oka, mimo że jest poważnie, prawda? Łatwiej jest wtedy te problemy pokonać” – mówił Tomasz Korzeniecki.

Prace autora nawiązujące do tzw. naszego podwórka znaleźć można m.in. w lokalnym tygodniku oraz w wydanej przez Irenę Piwowar książce zatytułowanej „Spirala Śmiechu przez łzy”. W roku 2005 i 2010 twórczość karykaturzysty prezentowana była na indywidualnych wystawach w Polsce i Belgii.

Tomasz Korzeniecki to także jeden z pierwszych uczestników pracowni plastycznej „Atelier”. W sztuce malarskiej specjalizuje się w technice oleju i akrylu. Jego obrazy „Karczma”, „Bielski ratusz” i „Centrum miasta” zasilają niedawno wydany album „Bielsk Podlaski w malarstwie”.

Rysunki satyryczne Tomasza Korzenieckiego komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się